Po loňském vítězi Leopoldu Königovi vystoupil letos na nejvyšší stupeň devětadvacetietý dánský jezdec Martin Mortensen z celku Cult Energy Vital Water jako první zahraniční cyklista v šestileté historii mezinárodního etapového závodu Czech Cycling Tour – podniku druhé kategerie kalendáře UCI. Ze žlutého trikotu v nedělní závěrečné etapě vysvlékl nizozemského jezdce Ike Groena. Z domácích jezdců se tentokrát nikdo neprosadil na stupně vítězů, nejlépe skončil vítěz královské sobotní etapy Jan Hirt z celku Etixx – celkově na osmém místě.

I když v neděli nečekaly na závodní peloton náročné kopce v Jeseníkách, úmorné vedro a hodně zvlněný terén naznačovaly před startem etapy, že se cyklisté budou muset poprat s další tvrdou zkouškou. Po startu v Olomouci vyrazili jezdci do Štenberka, kde je čekaly dvě vrchařské prémie a potom devět okruhů v okolí obce Dolany, kde byl i cíl.

A pokud někdo předpokládal, že závěrečné dějství bude jen tradiční projížďka, ten se krutě zmýlil. Cyklisté nizozemské stáje De Rijke ve Tomáš Bucháček.snaze bránit žlutý trikot nasadili ostré tempo a přes polovinu závodu byli neustále na čele. Občas se podařilo malé skupince závodníků ujet a získat náskok, ale pokaždé jen několik desítek vteřin a pak je peloton rychle pohltil. Nadějněji vypadal jen únik sedmičky závodníků kolem 90. kilometru, kdy vepředu měla dvojnásobné zastoupení stáj Bauknecht-Author (Hunal a Bucháček) a dokonce trojnásobné polský tým BDC Marcpol. Hodně skupinu tahal hlavně Bucháček, ale při jeho malé krizi zrychlili Poláci, Bucháček odpadl a to pak za několik kilometrů skončil únik celé skupiny.

Jezdci De Rijke ale propadli z taktiky. V úvodu závodu sice trhali ostrým tempem peloton, ale tři kola před koncem si nechali odjet skupinu 26 jezdců a sami zůstali s Groenem ve druhé skupině. Vpředu však byli jeho největší soupeři a ti nezaváhali a nabídnutou šanci uchopili pevně. Dobrou spoluprací získali náskok a do cíle dojeli s náskokem přes tři minuty, což znamenalo velké změny ve výsledkové listině. Ve spurtu byl nejrychlejší Maurits Lammertink z další nizozemské stáje Jo Piels, ale slavil především Mortensen, který věděl, že Czech Cycling Tour vyhrál.

Mortensen.Z českých cyklistů byli v první skupině Hirt, Martin Hunal a z reprezentačního celku mladý Michal Schlegel, který jediný z cyklistů s trikolórou na dresech předváděl v celém závodu dobrý výkon a odměnou mu je celkové umístění na 19. místě. Zklamali cyklokrosaři, z nichž ani jeden závod nedokončil, neuspěli ani jezdci SKC Tufo Prostějov.

Celkové pořadí CCT: 1.Mortensen Martin – Cult Energy Vital Water (Dán), 2. Baldo Nicolas – Team Vorarlberg (Fra) +30, 3. Kováč Maroš – Dukla Trenčin Trek (Svk) +1:03, 4. Van Ginneken – TKH Continental Cyclingteam (Niz) +3:08, 5. Lammertink Maurits – Cyclingteam Jo Piels (Niz) + 3: 10, 6. Gmelich-Meijling Jarno – TKH Continental Cyclingteam (Niz) +3:14, 7. Power Robert Australia National Team (Aus) +3:20, 8. Hirt Jan – ETIXX (Cze) +3:20, 9. Pokidov Maxim – Itera Katusha (Rus) +3:33, 10.  Ignatev Dmitri – Itera Katusha Rus +3:33, 11.Vermeer Tom – Cyclingteam Jo Piels Niz +3:36, 12. Hunal Martin – Bauknecht – Author (Cze) +3:39, 13.Bernas Pawel – BDC MarcPol (Pol) +3:40, 14. Stachowiak Adam – BDC MarcPol (Pol) +3:49, 15. Taciak Mateusz – Polish National Team (Pol) +4.30′.

Text a Foto: Jan Brychta/SvetCyklistiky.cz