Britská formace vedená proslulým manažerem Davem Brailsfordem má za sebou nepochybně mimořádně úspěšnou pětiletku. „První kapitolu historie týmu máme za sebou. Dali jsme si za cíl vyhrát Tour de France čistým stylem s britským cyklistou. Podařilo se nám to dvakrát. A pomohli jsme inspirovat miliony Britů, aby se staly aktivními cyklisty,“ hodnotí uplynulé období šéf týmu Brailsford. Team Sky se však zjevně nehodlá spokojit s dosaženými úspěchy. „Přímo v naší DNA je obsažena touhá jít dál a dosáhnout více. Jsme hladovější než kdykoli dřív,“ upozorňuje ambiciozní manažer sportovní veřejnost a také soupeře. Brailsford ve své úvaze o budoucností své stáje na nejbližší pětileté období dále uvádí: „Naše mise směřující k roku 2020 je jednoduchá. Chceme se stát nejlepším cyklistickým týmem světa a současně jedním z nejlepších sportovních týmů světa.“ Příznivce české cyklistiky může těšit, že do tohoto období zapadá vyvrcholení závodní kariéry nyní sedmadvacetiletého Leopolda Königa.

Jak se stát nejlepším cyklistickým týmem světa? Dave Brailsford to vidí vcelku jednoduše: „Uděláme to tím, že v příštích pěti letech Edvald Boasson Hagen je nejsúspěšnějším cyklistou Teamu Sky v dosavadní pětileté historii britské stáje. vyhrajeme více závodů než v uplynulých pěti letech. A to důsledně koncentrací na všechny typy závodů – Grand Tours, klasiky a Monumenty.“ V této souvislosti stojií za to připomenout si někeré statistické údaje: První vítězství pro Team Sky zaznamenal Greg Henderson v roce 2010 v Austrálii. Team Sky pak za pět roků vyhrál 165 závodů. Mezi nimi se tyčí prvenství Bradleyho Wigginse v Tour de France 2012. Samotný Sir Bradley přispěl k úspěšné pětileté bilanci týmu 23 prvenstvími. Chris Froome zaznamenal 21 vítězství – mezi nimi v Tour de France 2013. Nejvíce vítězných závodů v černomodrém dresu má na kontě Edvald Boasson Hagen – 24. V pětileté historii závodilo za tým Sky 59 jezdců (včetně nových posil na sezonu 2015). Sedm závodníků „zakladatelů“ ze sezony 2010 v týmu stále pokračuje: Froome, Kennaugh, Stannard, Sutton, Swift, Thomas a Wiggins.

„Naší vizí je pokračovat ve vedoucí roli směřující k pozitivním změnám našeho cyklistického sportu. Jde nám o změnu kultury v cyklistice, která je tolik poničená. To znamená vedoucí úlohu v anti-dopingovém programu. Ale nejen to – chceme být na špici inovací v celém spektru lidských výkonů,“ říká Brailsford. „Účel toho všeho je velmi jednoduchý. Udělat všechno co můžeme proto, aby si lidé cyklistiku zamilovali a ta měla pozitivní vliv na jejich životy,“ objasňuje Brailsford.

-MS-    Foto: Team Sky, Patrick Verhoest