Jako kluk chtěl být hokejistou. Dokonce si při exhibici zahrál s Jaromírem Jágrem a nahrál mu na gól. Ve čtrnácti letech však Leopold König poznal, že postavou se hvězdám NHL v budoucnu nejspíš nevyrovná a zamířil k cyklistice. Letos v šestadvaceti už coby člen „druhodivizní“ stáje vytvořil jeden z rekordů Tour de France – sedmým místem zaznamenal nejlepší umístění nováčka v tomto prestižním závodě. Tým Sky, do jehož dresu se oficálně oblékne 1. ledna 2015, projevil o Königa zájem již loni po Vueltě, kde skončil celkově devátý a vyhrál etapu. Definitivně se dohodli letos v průběhu Tour. Leopold König patří k houževnaným cyklistům, jehož výkon zpravidla roste s délkou závodu a počtem etap. V neděli vyrazí vstříc posledním závodním kilometrům této sezony – při členité jednorázovce Okolo Lombardie – 254 km se startem v Comu a cílem v Bergamu. Pak si konečně pár dní od kola odpočine.

Leo, v internetových diskusích se objevují názory vyjadřující obavy o vaši další kariéru. Z pozice lídra týmu prý odcházíte do Sky dělat domestika…

Moje role se trochu mění, ale přicházím do Sky jako super domestik a na některé závody jako lídr. Samozřejmě vám mohou něco slíbit, ale pak musíte svou výkonnost reálně potvrdit na silnici a svou pozici obhájit.

Mluví se o tom, že Königovi se přestupem do Teamu Sky splnil sen. Vnímáte to taky tak, nejsou to jen fráze?

Určitě nejsou! Vždycky jsem se chtěl dostat do týmu nejvyšší kvality a Sky takovým týmem je, i když je to poměrně mladá stáj. Berou mě König. hlavně kvůli etapovým závodům, ve kterých mám pořád rezervy. Například časovky jsem nikdy moc speciálně netrénoval a letos jsem v nich měl solidní výsledky. A teď budu mít navíc k dispozici nejlepší možný materiál.

Sezona se blíží k závěru. Brzy nastane tak zvané přechodné období. Byl jste dnes trénovat?

Ano, sedm hodin! Sezona nekončí. V neděli ještě jedu Okolo Lombardie, pak letím do Manchesteru doladit nějaké detaily dalšího fungování s týmem Sky a teprve potom přijde na řadu odpočinek. Mám v plánu strávit dvanáct dní v lázních Karlova Studánka. Je tam super zázemí včetně kvalitní fyzioterapie.

V Teamu Sky se razí heslo – naplno závodit, nebo naplno trénovat, ačkoli podle cyklistické tradice absolvuje řada závodníků některé akce jen kvůli najíždění kilometrů. Bude vám tento systém vyhovovat?

Já k cyklistice přistupuju taky tak! Záleží, jakou roli v týmu zastáváte. Lídři by měli jezdit všechny závody na výsledek. S tím nemám problém. Lombardie je jednorázovka, jedu ji samozřejmě naplno i když je konec sezony.

Změní se vám v novém týmu tréninkový režim? Strávíte například víc času mimo domov?

Sky má velmi propracovaný tréninkový systém, na který se těším, ale nemyslím si, že bych měl být z domova víc než v minulosti. V součtu dní to bude asi podobné – půl roku z roku.

S novým týmem přejdete na jiný materiál. Už jste si vyzkoušel své nové Pinarello?

Ještě ne a strašně se na nové kolo těším! Sky má k dispozci ten nejlepší materiál.

Pardon, ale trochu to zní, jakobyste dosud jezdil na podřadných kolech.

To určitě ne, ale rozdíly prostě jsou. Už jen když se podíváme na cenu. Pinarello stojí tři sta tisíc a Fuji sto. Přední týmy mají větší prostředky na vývoj a někde to musí být znát.

Jaké značky kol můžeme v současnosti považovat za absolutní špičku – převyšující ostatní, byť třeba jen mírně?

Pinarello Dogma.Kromě Pinarella mě napadá Specialized, určitě taky Scott a v poslední době bychom mohli mezi absolutní špičku zařadit i Canyon. Mezi těmito výrobci mohou být ještě rozdíly, ale jen minimální a možná jsem na některé značky kol zapomněl…

Můžete obouvat stejné tretry jako dosud, nebo v tomto směru panuje u Teamu Sky sponzorský – direktivní přístup?

Kupodivu ne, tretry tam vozí každý takové, jaké mu vyhovují. Zůstanu u svých osvědčených.

Sky má pověst týmu, kde funguje všechno perfektně jako „švýcarské“ hodinky. Nominace této stáje na letošní Tour de France však působila v rozporu s touto pověstí. Dave Brailsford nejprve vyjádřil radost nad chutí Bradley Wigginse jet Tour, ale nakonec všechno dopadlo jinak. Chris Froome ho v týmu nechtěl. Je on tím hlavním šéfem?

Zatím nevím, jak funguje systém rozhodování o sestavě týmu Sky na závody. Nemyslím si ale, že by měl Froome rozhodující slovo. K němu vzali na Tour dva nejlepší vrchaře – Porteho a Nieveho. Sestava měla logiku.

Jaký nejbližší program s týmem Sky vás čeká?

Pravděpodobně už v prosinci společné soustředění na Mallorce, ale mluvilo se taky o Kalifornii.

Manfred Strnad    Foto: Team Sky a archív