Jak dospět v závodě Grand Tour k dvojitému vítězství? Nic neplánovat! V tomto smyslu se vyslovil Simon Yates – nový lídr Gira – pod vrcholem pověstné Etny, kde dnes končila 6. etapa třítýdenního „putování“ elity profesionální cyklistiky po Itálii. První horská prověrka vyšla na dvě stě procent týmu Mitchelton-Scott. Vítěz etapy Chaves i druhý v cíli Yates o třídu předčili konkurenci. Kolumbijec celodenním únikem ve skupině zakončeným stupňovaným tempem v patnáctikilometrovém stoupání na Etnu, kterému nikdo ze soupeřů nestačil. A Brit neuvěřitelně ostrým nástupem v závěru výjezdu na sopku, během něhož se s lehkostí dotáhl na Chavese a za necelé dva kilometry nadělil Pinotovi, Dumoulinovi, Froomovi a dalším vrchařským esům téměř půl minuty.

Simon Yates daroval prvenství svému týmovému kolegovi, byť by se mu jistě hodil časový bonus za první místo. „Za svůj výkon v celé etapě si zasloužil vyhrát,“ řekl za cílem v nadmořské výšce 1760 metrů pětadvacetiletý Yates. Dominance dvou vrchařů týmu Mitchelton-Scott nahrávala myšlence o skvěle provedeném plánu. „O žádný plán vůbec nešlo! Začátek etapy byl trochu bláznivý. Esteban se dostal do skupiny, která unikla a tak jsem měl po většinu etapy jednoduchý úkol. Jet v závětří a šetřit síly. Cítil jsem se velmi dobře. S blížícím se závěrem jsme se po sobě dívali a když se za mnou utvořila malá mezera, využil jsem situace a odjel,“ prozradil „jednoduchý“ recept na vítězství Simon Yates. Když se dotáhl na Estebana Chavese, rychle se s ním domluvil. „Řekl jsem mu, že mám dostatečný náskok, abych se převlékl do růžového – ať etapu vyhraje!“

Druhé místo v průběžném pořadí Gira uhájil Tom Dumoulin, byť nyní na nového lídra ztrácí o pár vteřin víc než předtím na Rohana Dennise. „Dnes se hodně útočilo, ale jedině Yates měl skutečně dobré nohy. Rozhodl jsem se trochu v kopci přitlačit a otestovat soupeře. Jel jsem s rezervou. Ne velkou, ale přece jenom s rezervou. V téhle etapě jsem se chtěl dozvědět, jak se budou v dlouhém stoupání cítit ostatní. Neměl jsem zrovna supr den, ale byl jsem vpředu s ostatními a tak je všechno o.k. Pořád mám v celkové klasifikaci dobrou pozici. Stoupání na Etnu bylo opravdu tvrdé, ale z jedné etapy ještě nemůžeme dělat rozsáhlejší závěry,“ dobře ví obhájce loňského prvenství Tom Dumoulin.

-red- Foto: Mitchelton-Scott Cycling