Pro příznivce kol značky Colnago se pracovní čtvrtek proměnil ve sváteční den. Ernesto Colnago – zakladatel proslulé firmy, která kvalitou odolává výrobcům orientovaným na masovou produkci už šedesát roků, představil v pražském obchodě ProCycle Petra Benčíka  model Ferrari. Byl to pro nás neuvěřitelně emotivní zážitek. Ernesto „požehnal“ našemu obchodu, setkal se s fanoušky, vstřícně podepisoval a fotil se, byl milý a čiperný, poděkoval nám. Celý den s ním byl jako jeden velký sen,“ napsali na facebook majitelé obchodu.

V jednom z rozhovorů řekl před časem Ernesto Colnago, že sice nevydělává tolik jako zejména americká konkurence, ale jeho stroje všichni kopírují. Nikdy se jim nemůže vyrovnat kvantitou, ale i v dnešní době se stále najde mnoho lidí, kteří  dají přednost kvalitě. Ačkoli se i Colnago spoléhá u svých levnějších modelů na asijskou produkční kapacitu, dokáže v italském Gambiagu vyrobit pět tisíc rámů ročně.

Téměř dvě desítky olympijských vítězů spojilo své vrcholné výkony se jménem Colnago. Přes čtyřicet titulů mistrů světa v různých cyklistických Colnago s příznivci.disciplínách se slavilo díky kvalitám kol značky Colnago. Když se Eddy Merckx rozhodl v roce 1972 překonat světový rekord v hodinovce,  potřeboval super lehké a přitom pevné ocelové kolo. Vytvořil mu ho Ernesto Colnago, který předtím šéfoval sestavě mechaniků týmu Molteni, za který Merckx závodil. Spojení Merckx – Colnago vyústilo ve světový rekord hodnoty 49 431 metrů, jenž odolal dvanáct roků –  než ho překonal Francesco Moser – použil však na rozdíl od Merckxe zadní diskové kolo.

Colnago najdeme v profi pelotonu i dnes. „Sponzorovat tým je hodně drahé a nepřínáší nám to přímé výsledky. Když se například Oscar Freire stal mistrem světa, nezačalo se Colnago ve Španělsku více prodávat. Ani série vítězství Svena Nyse v cyklokrosu se nepromítnou do zvýšení prodeje cyklokrosových kol. Přesto to děláme. Roste nám prestiž. Je to však hodně drahé. Tým Europecar tvoří 30 závodníků, každý dostane čtyři kola – dohromady to tedy dělá 120 kol,“ vypočítává Ernesto Colnago sponzorství ve prospěch francouzského týmu.

MS-    Foto: Pavel Myška