Sezona klasik se naplno rozjíždí! Tom Boonen dnes propásl jedinečnou možnost poprvé v kariéře vyhrát Omloop Het Niewsblad – závod s tradicí od roku 1945. Loňské prvenství obhájil britský cyklista Ian Stannard, když si v koncovce poradil s přesilou jezdců Etixxu. Tři proti jednomu! Jasná převaha, ale přesto si trojice Terpstra – Boonen – Vandenbergh neporadila s finišujícím Ian Stannardem, jehož způsob boje na trati rozčílil Particka Lefevera. „Vézt se závěrečných čtyřicet kilometrů v háku opravdový lídr nedělá! Nemohu svému týmu nic vytknout. Závodu jsme dominovali,“ zhodnotil manažer Etixxu druhé místo Nikiho Terpstry, třetí Toma Boonena a čtvrté Stijna Vandenbergha.

Belgický tým měl v Top Ten ještě sedmého Zdeňka Štybara, který v závěru neúspěšně bojoval o pátou příčku se Sepem Vanmarckem a Štybar v háku. Gregem Van Averametem (šestý) s odstupem minuty a půl od čelní čtveřice. 

Ian Stannard porazil loni ve spurtu 198 km dlouhé vlámské klasiky Grega Van Avermaeta. Letos si spurt ve dvojici zopakoval, poraženým se Stannard v háku.stal Niki Terpstra. Po loňském překvapivém prvenství v 69. ročníku Omloop Het Nieuwsblad vyhlížel Stannard následující belgické klasiky s nadějí na další úspěchy. Jenže v závodě Gent – Wevelgem vlétl do díry na trati tak nešťastně, že po pádu na záda nemohl tři měsíce sednout na kolo. Po svém letošním vítězství svůj nucený odpočinek znovu připomněl. Patricka Lefevera však svým příběhem nedojal. „Myslím si, že závodník takového kalibru a z takového týmu se má podílet na tempu skupiny,“ má jasno Lefevere o způsobu závodění Stannarda.

Stannard útočí několik set metrů před cílem.Zítra si mnozí z dnešních účastníků vlamské klasiky Omloop dají „repete“ při Kuurne – Brusel – Kuurne. Loni si v neděli spravil chuť z nepodařené soboty Tom Boonen. Zítra dostane stejnou šanci s tím, že do závodu nastoupí další z favoritů . Jeho týmový kolega Mark Cavendish.

Výsledky Omloop Het Nieuwsblad 198 km): 1. Ian Stannard (GBr) Team Stannard poráží Terpstru.Sky 4:58:41, 2. Niki Terpstra (Niz) Etixx – Quick-Step stejný čas, 3. Tom Boonen (Bel) Etixx – Quick-Step +08, 4. Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx – Quick-Step +15, 5. Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL-Jumbo +1:24, 6. Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team stejný čas, 7. Zdeněk Stybar (Cze) Etixx – Quick-Step +1:29, 8. Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team +4:36, 9. Luke Rowe (GBr) Team Sky +4:55, 10. Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr stejný čas.

 

 

-MS-   Foto: Team Sky a Patrick Verhoest