Do dnešní časovky dlouhé 41,9 km nastupuje Cadel Evans s náskokem 57 vteřin na Rigoberto Urana a 1:10 minuty na Rafala Majku v průběžném pořadí, přičemž zatím osmý Nairo Quintana ztrácí už 1:45 minuty. Mnozí vidí v Evansovi favorita časovky a například Michele Scarponi předpkládá i Evansův celkový triumf v cílovém Terstu. Jenže například trenér Vojtěch Červínek připomíná, že Giro „doopravdy začne“ až v posledním týdnu! „Pasují mě do role favorita v téhle časovce, protože je převážně rovinatá a v elitní desítce pořadí Gira vidíme především vrchaře. Předpokládá se tedy, že by mi trať měla vyhovovat, jenže po jedenácti těžkých etapách nikdy nevíte. V úvahách o favoritech se musí počítat se schopností rychle regenerovat,“ řekl včera po 249 km dlouhé etapě Cadel Evans.

„V časovce nás čekají tři kopce. První je zvlněný, další je o něco těžší a na závěr příjde docela prudká pasáž do cíle. Trať s ostrou koncovkou je Profil časovky. podobná loňské. V časovce uspějí vrchaři, kteří dokáží na rovině rozjet tempo,“ dobře ví Evans. „Časovka je vždy etapou pravdy, to není pouhá fráze. Se Stevem Morabitem jsme si ji projeli v prosinci autem. Je vcelku dobře, že pořadatelé do původně zamýšlené zcela rovinaté trasy zakomponovali stoupání,“ myslí si Evans. Koncentuje se především na svůj vlastní výkon, soupeři ho nechavají klidným. „Neměl jsem možnost všimnout si, jakou formu má Nairo. V průběhu závodu jsem ho zatím moc neviděl. Rigoberto se lepší etapu od etapy a zajímavý výkon podává Rafal Majka,“ uznává Cadel Evans. 

Evans.Před startem pasovali Naira Quintanu do role hlavního favorita letošního Gira. V dosavadním průběhu však aktivitou příliš nehýřil. Mnozí mu vyčítají jistou neviditelnost. Dnes však už musí stoprocentně předvést, co v něm je. Mezi ty, kteří předpokládají jeho skvělý časovkářký výkon patří například Matt White – manažer australské formace Orica-GreenEdge. „Očekávám, že dnes mnohé překvapí,“ říká Matt White o čtyřiadvacetiletém  kolumbijském vrchaři.

-MS-     Foto: BBC Sport