Vítěz Tour de France z roku 2011 se nechal přemluvit, aby tipoval pořadí na předních místech nadcházejícího vrcholu sezony etapových podniků. „Na podium v Paříži by měli vystoupit  Nibali, Quintana, Froome, ale nechtějte po mně v jakém pořadí,“ zdůrazňuje Cadel Evans. „Obhájce prvenství zvolil klasický model přípravy. Nevyhrával v únoru a březnu. Na Tour přijede odpočinutější než jeho soupeři,“ odhaduje dosud jediný australský vítěz Tour velké šance Nibaliho na obhájení prvenství.

Favorité Tour de France podle Cadela Evanse:

Vincenzo Nibali (30 roků, tým Astana – Vítěz Tour 2014, Gira 2013 a Vuelty 2010, 2. na Vueltě 2013 a 3. na Tour 2012. Nejlepší Vincenzo Nibali a Fabian Cancellara. výsledky 2015: Criterium du Dauphine – 12. místo, 2. místo v 6. etapě do Villard de Lans. Tour de Romandie – 10. místo. Počet závodních dní: 35.

„Nibali musí překonat těžký první týden, ale z kostek čtvrté etapy bude vystrašený méně než jeho soupeři. Dokonce se na ně bude možná i těšit,“ odhaduje Evans. Loni Nibali obsadil v podobně stavěné páté etapě třetí místo. „Své kolo mistrně ovládá, ale v závodě samozřejmě sehrají důležitou roli různé okolnosti jako počasí i náhoda. Nikdo si nemůže být dopředu jistý dobrým výsledkem,“ upozorňuje Evans.

Alberto Contador (32, tým Tinkoff-Saxo – Vítěz Tour 2007 a 2009, Gira 2008 a 2015, Vuelty 2008, 2012, 2014. Nejlepší výsledky 2015: Giro – 1. místo, Ruta del Sol – 2. místo. Okolo Katalánska – 4. místo. Tirreno – Adriatico – 5. místo. Počet závodních dní: 44.

Contador. „Contador je v současnosti největší jezdec závodů Grand Tour. Má také nejvíce zkušeností, ale nebyl bych překvapený, kdyby Tour skvěle zahájil a v polovině závodu by mu došlo,“ říká Evans bez obalu. „Pokud dnes existuje závodník, který by dokázal vyhrát Giro a Tour v jedné sezoně, je to však jedině Contador. Bude mít k dispozici ještě silnější tým než na Giru. Tour je pro ně absolutní vrchol. Astana bude možná ještě silnější, ale pro Tinkoff hovoří více zlušeností. Ty mohou sehrát rozhodující roli. Contador je vyspělejší mentálně než býval dřív, dokáže i nejtěžší situace řešit s nadhledem, ale nejsem si jistý, jestli je na tom fyzicky stejně dobře jako za mých časů,“ říká Cadel Evans.

Nairo Quintana (25, tým Movistar – Vítěz Gira 2014, 2. místo na Tour 2013. Nejlepší výsledky 2015: Tirreno–Adriatico – 1. místo včětně vítězné 5. etapy do Terminilla. Tour de San Luis – 3. místo. Vuelta al Pais Vasco – 4. místo. Tour de Romandie – 8. místo. Počet závodních dní: 35.

Cadel Evans si myslí, že soupeři musí najet čas na Quintanu předtím, než závod dospěje do Pyrenejí a zcela bezpodmínečně později do Alp. Quintana. Pokud se jim to nepodaří, budou to mít s drobným kolumbijským Indiánem moc těžké. Quintanovi nahrává menší než obvyklý počet časovkářských kilometrů. „Nejtěžší bude pro něho první týden. Při jízdě v pelotonu vypadá o poznání méně jistě než jeho soupeři,“ dobře ví Evans. „Pokud zůstanou před Alpami malé rozdíly mezi favority, může se Tour vyvinout v souboj Quintany s Froomem,“ připomíná jeden z pravděpodobných scénářů závodu. „Quintana se má na koho spolehnout. Movistar je rok od roku lepší. Třeba nebudou ze všech úplně nejsilnější, ale podporu týmu rozhodně nevidím jako jeho slabinu,“ myslí si Cadel Evans.

Chris Froome (30, tým Sky –  Vítěz Tour 2013 a 2. místo 2012, Vuelta – 2. místo 2011 a 2014. Nejlepší výsledky 2015: Criterium du Dauphine – 1. místo včetně prvenství v 7. etapě do Saint Gervais – Mont Blanc a v 8. etapě do Modane Valfrejus. Ruta del Sol – 1. místo včetně vítězství ve 4. etapě. Tour de Romandie – 3. místo včetně prvenství v týmové časovce. Počet závodních dní: 27.

Chris Froome a Alberto Contador.„Froome přijede na Tour čerstvější, což mu proti soupeřům pomůže v pozdějších fázích závodu. Ve třetím týdnu na tom možná bude společně s Nibalim ze všech nejlépe. A v té době se mezi nimi může rozhodovat,“ odhaduje Evans možný vývoj letošní Tour. „Vítězné Dauphine a v něm dvě etapy mu neuškodily. Podobně jako Quintana bude muset překonat pro něho nepříjemný první týden. Ale kostky nemiluje ani Contador, byť je jinak skvělý technik. Velkou pomoc každému dodá přítomnost klasikářů v týmu. Mít je okolo sebe znamená neocenitelnou službu,“ připomíná Cadel Evans.

-MS-    Foto: archív