Závod za sluncem, jak se etapáku Paris-Nice přezdívá, má za sebou pět dějství. Nudu počátečních tří dnů vystřídaly dvě „klasikářské“ etapy se zajímavým průběhem i závěrem. Ve hře o celkové prvenství je stále přes třicet závodníků. Zdeněk Štybar ztrácí na 9. průběžné pozici jen 19 vteřin na vedoucího Gerrainta Thomase. Zdá se, že „experiment“ s trasou 72. ročníku bez časovek a dojezdu na dlouhý kopec může vyjít. Christian Prudhomme sliboval před startem Paris-Nice zajímavý průběh. Mnozí považovali přístup ředitele závodu k profilu trasy za úlet. Zejména, když konkurenční Tirreno-Adriatico slibuje zdánlivě napínavější podívanou díky horským dojezdům. Jenže Prudhomme začíná sklízet chválu. Poslední dvě etapy přinesly mimořádně živý průběh s úspěšně dotaženými úniky.

Včera v závěru 4. etapy zaútočil na poslední horské prémii Tom Slagter (Garmin-Sharp) a společně s Gerraintem Thomasem (Sky) udrželi ve Thomas a Slagter.sjezdu a následné rovině drobný náskok až do cíle. Peloton je nestihl pohltit. Thomasovi to vyneslo žlutý dres průběžného lídra. K zajímavé podívané přispěla skladba kratších a středně dlouhých kopců. Dává šanci na úspěch i spurtérům, kteří „to“ nebalí a stále usilují o celkové pořadí. Názorně to předvádí vítěz třetí etapy Degenkolb (Giant-Shimano). Ve 4. etapě bojoval o udržení žlutého trikotu a málem se mu to podařilo. Na druhém místě celkové klasifiakce ztrácí jen tři vteřiny a je stále ve hře. Ve velkých horách by se dávno přestal angažovat. A s ním i mnozí jiní.

Také v dnešní 5. etapě se ve zvlněném profilu neustále útočilo. Svou výkonnost a formu si v úniku testoval i „čerstvý nevyspalý otec“ Vincenzo Nibali. V posledních kilometrech nastoupila trojice Betancur (AG2R), Jungels (Trek) a Fuglsang (Astana) a své úsilí korunovali úspěchem, byť jejich náskok před pelotonem se v cíli ztenčil na pouhé dvě vteřiny. V posledních dvou dnech – dva úspěšně dotažené úniky. To se hned tak nevidí! Před startem se zdálo Tirreno-Adriatico jednoznačně přitažlivější než Paris-Nice. I díky většímu počtu hvězdných jmen v pelotonu. Není však vyloučeno, že dojde k naplnění přísloví – zdání klame. Ve Francii se nyní do popředí derou nová jména. Stále jich je nejméně třicet s nadějí na celkové prvenství.

Paris-Nice – 5. etapa: 1. Betancur (Kol., AG2R), 2. Jungels (Lux., Trek), 3. Fuglsang (Dán., Astana) všichni 3:38:15, 4. Coquard (Fr., Europcar), 5. Boonen (OPQS), 6. Van Rensburg (JAR, Giant-Shimano), 7.Gallopin (Fr., Lotto-Belisol), 8. Van Avermaet (Bel., BMC), 9. Bozic (Slov., Astana), 10. Marcatto (It., Cannondale), … 29. Štybar (OPQS) – všichni +2.

Průběžně po 5 etapách: 1. Thomas (Brit., Sky), 2. Degenkolb (Něm., Giant-Shimano) +3, Slagter (Niz., Garmin-Sharp) +4, 4. Betancur (Kol., AG2R) +5, 5. Rojas (Šp., Movistar) +8, 6. Fuglsang (Dán., Astana) +13, 7. Bakelants (Bel., OPQS) +13, 8. Kelderman (Niz., Belkin) +15, 9. Štybar (Cz., OPQS) +19, 10. Gautier (Fr., Europcar) +19, … 13. Nibali (It., Astana) +19, 15. P. Velits (Sl., BMC) +19, 25. Van Avermaet (Bel., BMC) +28.

-MS-    Foto: Paris-Nice