Giro d´Italia se poprvé dočkalo mírně hornatého profilu a prvního dojezdu na kopec. Přes dvě stě kilometrů dlouhou etapu rozhodl perfektně načasovaný spurt Diega Ulissiho – nadějného italského klasikáře. Čtyřiadvacetiletý jezdec týmu Lampre-Merida si ve finiši poradil s Cadel Evansem, který ovšem v průběhu celého dne působil velice suverénním dojmem. Také ostatní spolufavorité na přední umístění v celkovém pořadí nehodlali v této etapě zaspat a dojeli na předních místech. Růžový trikot lídra závodu překvapivně udržel Michael Matthews, když v sobě v závěrečném stoupání objevil dřímající talent vrchaře. Na největší soupeře vůbec nic neztratil a stále si drží drobný náskok.

Druhou příčku drží nenápadný Pieter Weening těsně před Cadel Evansem a Rigoberto Uranem. V závěrečných kilometrech aktivně pracoval Ulissi.tým Kaťuša, ale v koncovce se opět ukázalo, že Joaquim Rodriguez stále není ve své loňské formě. V průběžném pořadí ztrácí na 40. pozici už téměř dvě minuty. Také Nairo Quintana stojí před úkolem dojet více než minutovou ztrátu, kterou v počátku závodu „nasbíral“. Málokdo ovšem pochybuje, že se mu to nepodaří. Dnes dojel v poklidu desátý. Na jeho útok si budeme muset nejspíš ještě docela dlouho počkat. Zítra je na programu Gira druhá nejdelší etapa 97. ročníku závodu – 247 km mezi Sassanem a Montecassinem.

Podívejme se, co si o zítřejí 6. etapě myslí Ben Swift z týmu Sky: Tahle etapa se podobá předchozí. Může to být jeden z těch vzácných dnů, kdy se podaří dovézt únik úspěšně do cíle. Vybízí k němu hned první kopec na trati dlouhý dva a půl kilometru, který na nás čeká  brzy po startu. Pokud se podaří někomu ujet, čeká ho poměrně dlouhá rovina, než přijde finálový kopec. Jeho délka se blíží deseti kilometrům, není ale příliš prudký.

Profil 6. etapy. Výsledky 5. etapy (Taranto – Viggiano) 203 km: 1. Diego Ulissi (Ita/Lampre) 5:12:39, 2. Cadel Evans (Australia/BMC) +1, 3. Julian Arredondo (Kol/Trek), 4. Rigoberto Uran (Kol/Omega Pharma-Quick-Step), 5. Rafal Majka (Pol/Tinkoff-Saxo), 6. Michael Matthews (Aus/Orica), 7. Joaquim Rodriguez (Špa/Katusha), 8. Wilco Kelderman (Ned/Belkin), 9. Domenico Pozzovivo (Ita/AG2R), 10. Nairo Quintana (Kol/Movistar) všichni +1.

Průběžné pořadí: 1. Michael Matthews (Aus/Orica) 17:41:23, 2. Pieter Weening (Ned/Orica) +14, 3. Cadel Evans (Aus/BMC) +15, 4. Rigoberto Uran (Kol/Omega Pharma – Quick-Step) +19, 5. Rafal Majka (Pol/ Tinkoff- Saxo) +26, 6. Edvald Boasson Hagen (Nor/ Team Sky) +35, 7. Nicolas Roche (Ir/ Tinkoff – Saxo) +37,  8. Michele Scarponi (Ita/ Astana) +41, 9. Dario Cataldo (Ita/ Team Sky) +49, 10. Fabio Aru (Ita/ Astana) +52, … 12. Ivan Basso (Ita/Cannondale) +1:07, 14. Nairo Quintana (Kol/Movistar) +1:09, 22. Diego Ulissi (Ita/Lampre) +1:23, 31. Damiano Cunego (Ita/Lampre) +1:34, 40. Joaquim Rodriguez (Šp/Kaťuša) +1:47.

-Red-  Foto: Lampre-Merida