Po jarních klasických jedorázových závodech se pozornost cyklistického světa přesouvá na italskou půdu. V pátek zahajuje 97. ročník Giro d´Italia. Úvodní tři etapy se odehrají v Irsku.  Nestartuje obhájce prvenství Vincenzo Nibali. Letos dává přednost souboji s Chrisem Froomem na červencové Tour de France.  Favoritů Gira je více. Nejvážnějším adeptem na celkové prvenství je nejmladší z nich – čtyřiadvacetiletý Nairo Quintana.

O vlastnictví „Maglia Rosa“ – růžového dresu lídra závodu by se měl ucházet především loňský vítěz „mladežnické kategorie“ z Tour de France a nejlepší vrchař francouzských etap Nairo Quintana. Drobný Kolumbijec dokázal jako jediný dlouho vzdorovat Froomovi na Mont Ventoux a předpokládalo se, že letos se pokusí nejprestižnější cyklistický podnik vyhrát. Jenže v týmu Movistar moudře usoudili, že Giro s prudšími kopci bude pro Quintanu letos vhodnější volbou.  „Nemyslím si, že by bylo rozumné Naira letos vystavit tlaku, který by ho na Tour po loňském úspěchu čekal. Je stále velmi mladý a Giro bude letos ta pravá závodní zkušenost. Italský závod je pro něho profilem velmi zajímavý,“ vysvětluje Eusebio Unzue – generální manažer Movistaru.

Tour de France neuteče

„Letos se soustředím na Giro a španělskou Vueltu. Lídrem na Tour bude Alejandro Valverde,“ říká 167 cm měřící a v sezoně pouze 55 kg Quintanavážící vrchař. V březnu ho na týdenním etapáku Tirreno-Adriatico v kopcích jednoznačně „válcoval“ Alberto Contador, ale z toho si Kolumbijec nic nedělal. „V kalendáři najdete spoustu závodů, většina z nich je přípravných,“ komentoval lapidárně své „až druhé“ místo na Tirrenu, které musel v časovce uhájit před Romanem Kreuzigerem. A prokázal, jaké prokroky v časovce oproti loňsku učinil! Časovka už není Quintanovou slabinou. Na Giru ho čeká jedna rovinatější na 41 km a jedna horská. Hodně krutých 26,8 km z Bassano del Grappa na Cima Grappa – z nadmořské výšky 123 metrů na kótu 1712 metrů! Co více si v závěru závodu může Quitana přát! Tady se budou nadělovat a ztrácet minuty.

Jestliže zůstane Giro po dvou týdnech nerozhodnuté, pravdu o výkonnosti jezdců nepochybně odhalí etapy závěrečného týdne. A jednoznačně nahrají vrchařům! Po třetím volném dni (první je vyhrazený na přesun z Irska už po 3 etapách) se koná 16. etapa, kterou lze nazvat královskou, byť měří „pouhých“ 139 km. Jenže názvy výškových bodů na trase vzbuzují víc než respekt, u mnohých závodníků dokonce hrůzu: Passo Gavia (2518 m n.m.), Passo Stelvio (2758 m n.m.) a cílové Val Martello (2059 m n.m.). To není pochopitelně všechno. Po rovinaté 17. etapě přijde na řadu 18. dějství z Belluna (453 m n.m.) do cílového Rif. Panarotta (1760 m n.m.), potom zmíněná horská časovka s převýšením 1600 metrů na necelých 27 kilometrech (!) a na závěr dojezd na Monte Zoncolan (1760 m n.m.) ve 20. etapě. Peloton si oddechne až následující den při sjezdu z Gemony do cíle celého Gira – přístavního města Terstu.

Z uvedeného vyplývá, že o Giru s největší pravděpodobností rozhodne vrchařská výkonnost a odolnost závodníků ve třetím týdnu. Pokud bychom neznali výkon Naira Quintany na loňské Tour, mohli bychom pochybovat o schopnosti kolumbijského mladíka odolávat zkušenějším jezdcům v závěru Gira. Jenže loni udržel špičkovou výkonnost až do konce a není důvod pochybovat o tom, že letos podobný výkon zopakuje na Giru. I proto je hlavním favoritem.

Záhadný Uran

Uran.Všichni z jeho největších soupeřů jsou zkušení borci znalí umění rozvrhnout si síly po dobu dlouhého závodu. Nebýt Quintany, mohli bychom letošní Giro nazvat závodem veteránů. Pohled na soupisky týmů a jejich lídry mnohé odhaluje: Astana – Michelle Scarponi (34 let, vítěz Gira 2011), Cannondale – Ivan Basso (36, vítěz Gira 2006 a 2010), Garmin-Sharp – Ryder Hesjedal (33, vítěz Gira 2012), Lampre-Merida – Damiano Cunego (32, vítěz Gira 2004), BMC – Cadel Evans (37, vítěz Tour de France 2011, loni 3. na Giru), Kaťuša – Joaquim Rodriguez (35, předloni 2. na Giru a loni 3. na Tour – stále čeká na vítězství v závodě Grand Tours). Tato společnost nese pečeť mimořádné sportovní kvality, nicméně všichni jmenovaní mají nejlepší roky své výkonnosti za sebou. I proto je Nairo Quintana největším favoritem. Mohl by jím být loni druhý Rigoberto Uran, ale jeho letošní výkonnost je poněkud záhadná. Dlouhé týdny nezávodil kvůli blíže nespecifikovaným potížím zažívacího traktu. Nebýt této skutečnosti, mohli bychom lídra Bakalovy formace OmegaPhrama-QuickStep s klidem pasovat do role Quintanova největšího konkurenta, byť datem narození 1971 patří do výše jmenované společnosti „cyklistických kmetů“. Loni ho dokázal porazit jedině ve famozní formě jezdící Vincenzo Nibali. 

Pozor na Evanse

Podcenit nelze loni třetího Cadela Evanse. Loni na Giru překvapil. Zejména, když se rok před tím trápil na Tour. Po loňském Giru se opět Cadel Evans.neuváženě pustil do francouzských etap a znovu se zoufale trápil. Letos Tour nejspíš vynechá, ale na Giru může být pro každého nebezpečný. „Deset roků se můj život točil kolem Tour de France. Až se na závod budu dívat v televizi, určitě pocítím lítost, ale můj tým usoudil, že Giro je pro mě letos lepší volba,“ říká smířeně Cadel Evans. V úvodu sezony zářil doma v Austrálii, pak se jeho výsledky zhoršily, ale v závěrečné fázi přípravy vyhrál čtyřdenní Giro del Trentino před Pozzovivem. „Motivuje mě, když mi lidé připomínají věk. Já se na něj ale neohlížím. Roky přibývají každému, s tím nic nenaděláte. Pořád mám tenhle sport stejně rád, jako když mi bylo pětadvacet. Je mi však jasné, že ve čtyřiceti už asi nebudu mít tak vysokou výkonnost, abych mohl usilovat o nejvyšší umístění ve velkých závodech. Teď se však soustředím na Giro!“

Předpovídat vítěze třítýdenního závodu je vždy ošidné, nicméně by bylo velkým překvapením, pokud by celkovému vítězi nepředali v Terstu „Maglia Rosa“ velikosti S, případně XS. Dá se předpokládat, že Nairo Quintana během tří těžkých týdnů nějaké to kilo oproti své standardní váze poztrácí.

Manfred Strnad       Foto: OPQS/Tim de Waele, archív