Český výrobce špičkových karbonových rámů pro silniční kola Festka slaví 10 let od svého založení vydáním limitovaných edicí deseti kompletních jízdních kol každého ze svých nejprodávanějších modelů Scalatore, Rover a Doppler.

Festka Gravel.

Ačkoli vůbec první rám Festka, dokončený v únoru 2011, byl vyrobený z nerezové oceli, naše první karbonové kolo spatřilo světlo světa jen o několik měsíců později. Vzhledem k tomu, že karbon se postupně stal převládajícím materiálem, ze kterého naše kola stavíme, rozhodli jsme se připomenout si toto výročí jako oslavu tohoto úžasného materiálu, který Festka používá v takové podobě a takovým způsobem, jako nikdo jiný,“ říká spoluzakladatel společnosti Festka Michael Moureček.

Musíte sami

Projekt Festka se zrodil proto, že někdejšímu závodníku Michaelu Mourečkovi sériově vyráběná kola nedokázala splnit jeho očekávání. Nezbylo mu nic jiného, než se zařídit podle kréda: „Pokud víte, co chcete, a nemůžete najít nikoho, kdo by to pro vás dokázal vyrobit, musíte to udělat sami.“ Společnost Festka se zrodila v garáži, před desetim lety vyráběla na míru vyrobené rámy z oceli a hliníku a experimentovala s karbonem. První karbonový rám vážil pouhých 730 gramů a v roce 2011 ho vyrobili technologií lepených trubkových spojů. Později vyrobila dvě stě karbonových rámů ZERO – prvního vlastního modelu navrženého pro sériovou výrobu.

Zásadní je pro Festku spolupráce se společnostmi a institucemi od Českého vysokého učení technického v Praze po Evropskou vesmírnou agenturu, ale možná nejdůležitější bylo, že zavedla Festku ke dveřím společnosti CompoTech – jednoho z předních světových zpracovatelů uhlíkových vláken, který je dnes spolutvůrcem a dodavatelem trubek z tkaných uhlíkových vláken pro rámy Festka.

Limitovaná edice X

V rámci oslav svého desetiletého výročí vyrobila Festka deset kusů limitované edice každého ze svých tří nejprodávanějších modelů kol: Scalatore X, Doppler X a Rover X. Sjednocujícími rysy jejich designu, který vytvořil umělecký ředitel společnosti Tomáš Hnida, jsou surový karbon s grafikou provedenou v 24karátovém zlatě. Rámy jsou ve spodní části označené římskou číslicí X, symbolizující 10. výročí společnosti, stejně jako počet kusů limitované edice. Každé z výročních kol je dále označeno pořadovým číslem 1–10.

Zdroj: Festka      Foto: Festka