Trojnásobný mistr světa z let 1999, 2001 a 2004 Oscar Freire favorizuje v zítřejším závodě Elite na světovém šampionátu silničářů především německého spurtéra Johna Degekolba a australskou dvojici Michael Matthews – Simon Gerrans. „Jsou to rychlí závodníci, kteří dokáží přejet závěrečný kopec a dostat se do finálového spurtu podobně jako Philippe Gilbert a Fabian Cancellara. Jejich potíž ovšem spočívá v tom, že budou po celý závod pod pečlivou kontrolou soupeřů,“ myslí si Freire.

Spektrum favoritů může být podle Freireho značně širší, když se podaří uniknout některému jednotlivci nebo malé skupince. „Na okruhu v Simon Gerrans. Ponferradě však očekávám dojezd 40ti až 50ti závodníků pohromadě. Pokud však bude pršet, peloton se roztrhá víc než za sucha,“ je si jistý poslední španělský mistr světa. Freire sice do širšího okruhu favoritů počítá svého krajana Valverdeho, ale příliš nevěří, že se mu podaří dosáhnout na titul mistra světa. Pokud se zmýlí, bude to znamenat duhový triumf pro Španělsko po dlouhém půstu celého desetiletí.  „Alejandro bude jistě závodit vpředu, ale myslím si, že jezdci jako jsou Degenkolb, Bouhanni nebo Gerrans s ním dokáží zvládnout tempo závěrečného stoupání a on by je pak musel přespurtovat. Nevěřím, že se mu podaří tyto závodníky utrhnout z háku,“ přemítá o nadějích domácí cyklistiky Freire.

Co si myslí o nadějích Italů a jmenovitě Vincenza Nibaliho? „Trať je dostatečně těžká, aby eliminovala spoustu spurtérů, ale zase ne tak těžká, jaká byla loni ve Florencii. Není tak obtížná, aby Valverde, Purito (Rodriguez) nebo Nibali byli schopní odjet zbytku startovního pole,“ myslí si trojnásobný mistr světa. Freire nedává velkou naději na prvenství ani dalšímu z všeobecně prezentovaných spolufavoritů – Alexanderu Kristoffovi. Norský jezdec stáje Kaťuša sice letos vyhrál klasiku Milán-San Remo, která ho pasovala mezi okruh favoritů na „klasikářské“ trati letošního mistrovství světa, ale podle Freireho je velký rozdíl mezi světovým šampionátem a třistakilometrovou jízdou z Milána do San Rema. „Převýšení je v Ponferradě mnohem větší. Nový světový šampion bude muset úspěšně překonat 4200 výškových metrů. V každém případě to bude některý ze skvělých vrchařů, který je současně dostatečně rychlý,“ uzavírá Oscar Freire úvahu v souvislosti se zítřejším mistrovským závodem kategorie Elite.

-MS-    Foto: archív