Vítěz loňské Tour de France překonal zdravotní problémy a dva měsíce před startem obhajoby žlutého trikotu vyhrál pětidenní Tour de Romandie ve Švýcarsku. Před dnešní závěrečnou horskou časovkou na 18,5 km v okolí Neuchatelu ztrácel vteřinu na dosud vedoucího Simona Spilaka z týmu Kaťuša. Chris Froome ho díky 29 vteřinám náskoku odsunul na celkové druhé místo, když v časovce porazil i Tonyho Martina. Do loňské formy má stále daleko Vincenzo Nibali, který s Froomem prohrál o 1:48 min. „Do Tour je času dost,“ však hlásí Ital. Přiliš mnoho prostoru na vybudování formy už ovšem nezbývá Rigoberto Uranovi, který se sice v časovce blýsknul kvalitním výkonem, ale v celkovém pořadí by mu těsně před zahájením Gira „slušela“ lepší než 14. pozice a poměrně velká časová ztráta na vítězného Frooma.

Pro Chrise Frooma je prvenství v Tour de Romandie druhým v letošní sezoně. Tu úspěšně zahájil na Tour of Oman, ale potom ho bolavá Froome.záda a následná nemoc donutily vzdát se účasti na Tirreno-Adriatico. Do závodů se vrátil při etapáku Okolo Katalánska, ale s šestým místem nebyl spokojený. Nyní se jeho výkonnost vrací do loňské podoby.

„Časovka se jela na extrémně těžkém okruhu, ale stoupání na trati mi vyhovovalo,“ konstatoval v cíli vítězný Froome. „Zvrátit náskok Spilaka, byť pouze vteřinový, jsem před startem cítil jako těžký úkol. Dva dny před tím byl v horách hodně silný a tušil jsem, že i časovku zvládne v kopcích hodně dobře. Nebyl jsem si zdaleka jistý tím, že vyhraju,“ přiznal Brit narozený v Keni. Samotný Spilak byl nakonec spokojený i s druhým místem v celkové klasifikaci. Zvítězil v královské etapě a uhájil pozici na pódiu. „Dnes vyhrál nejsilnější, ale se svým výkonem jsem spokojený. Do časovky jsem šel s tím, že se pokusím zajet takový čas, abych zůstal na stupních vítězů. S tím strašným kopce na trati to nebylo vůbec lehké,“ svěřil se Slovinec Spilak. 

Tony Martin. Tony Martin prohrál časovku o pouhou vteřinu. „Udělal jsem chybu ve sjezdu. V pravotočivé zatáčce jsem musel vycvaknout nohu z pedálu, abych zabránil pádu. Ztratil jsem tím několik vteřin. V tak silné konkurenci se taková ztráta už těžko dohání,“ konstatoval Tony Martin.

„Je smůla prohrát závod o jedinou vteřinu, ale to se v současné cyklistice stává čím dál častěji. Viděli jsme to minulý rok při týmové časovce na Tour de France i mistrovství světa. Hodně to vypovídá o úrovni cyklistiky. Neexistuje prostor pro sebemenší chybičku! Rigo dnes čtvrtým místem ukázal, že se umí rychle zregenerovat z horských etap a to je před Girem pro náš tým dobrá zpráva,“ pochvaluje si Davide Bramati, sportovní ředitel týmu Omega Pharma-QuickStep.

Výsledky: 5. etapa – časovka na 18,5 km: 1. Christopher Froome (GBr) Team Sky 24:51, 2. Tony Martin (Ger) Omega Pharma – Quick-StepUran. Cycling Team +1, 3. Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing +8, 4. Rigoberto Uran (Col) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team +15, 5. Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team +20, 6. Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing +29, 7. Simon Spilak (Slo) Team Katusha +29, 8. Rui Alberto Faria da Costa (Por) Lampre-Merida +31, 9. Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr +35, 10. Mathias Frank (Swi) IAM Cycling +35, … 17. Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team+43, 18. Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team +43.

Tour de Romandie celkově: 1.Christopher Froome (GBr) Team Sky, 2. Simon Spilak (Slo) Team Katusha +28, 3. Rui Alberto Faria da Costa (Por) Lampre-Merida +1:32, 4. Mathias Frank (Swi) IAM Cycling +1:44, 5. Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team +1:48, 6. Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team +1:52, 7. Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team +1:56, 8. Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team +2:07, 9. Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team +2:15, 10. Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr +2:31, 11. Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp +2:38, 12. Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing +3:29, 13. Rafal Majka (Pol) Tinkoff-Saxo +3:32, 14. Rigoberto Uran (Col) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 3:50, 15. Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling +5:30, … 19. Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo +7:30, 20. Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team +7:37, 21. Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar +7:55.

-Red-    Foto: OPQS/Tim de Waele