Vítězné Giro d´Italia zařadilo Chrise Frooma v rámci cyklistické historie do společnosti velikánů jako byli Eddy Merckx a Bernard Hinault. Jedině tito tři cyklisté dokázali zvítězit v Tour de France, španělské Vueltě a italském Giru v nepřetržitém sledu za sebou. Hinaultovi se to podařilo v sezonách 1982 a 1983. Francouz ovšem tvrdí, že Froome do tohoto exkluzivního seznamu nepatří. „Na Vueltě měl pozitivní dopingový nález, který potvrdil i vzorek B. Na Giru vůbec neměl startovat,“ vyjádřil Hinault svůj názor pro deník Het Laatste Nieuws.
„Proč se tak dlouho čeká na vyřešení Froomova případu se salbutamolem? Alessandro Petacchi a Diego Ulissi byli za stejný prohřešek proti pravidlům suspendováni mnohem rychleji. Jakým právem má Froome tolik času na vysvětlení? Je to kvůli tomu, že Sky disponuje tolika financemi?“ Ptá se pětinásobný vítěz Tour de France. Froome a jeho tým právníků má dokázat, že v průběhu Vuelty nepřekročil povolné množství salbutamolu, který jako astmatik užívá. Salbutamol patří na listinu látek, které sportovci mohou užívat v určitém množství. Případ Diega Ulissiho z Gira roku 2014 vyústil v devítiměsíční zákaz závodní činnosti. Ulissimu bylo tehdy prokázána hodnota 1920 ng/l. Ulissimu vypršel trest v termínu, který mu umožnil start na Giru 2015. U Frooma se jedná o 2000 ng/l. Povolené množství je 1000 ng/l. Hinault je přesvědčený, že Froome by neměl letos startovat na Tour de France. „Celé je to velmi smutné. Froome nepatří mezi legendy našeho sportu. Jakou image dává cyklistice? Pokud mu bude umožněno závodit na Tour, je to skandální. Tohle musí přestat,“ řekl Hinault v rozhovoru pro belgický deník. David Lappartient, šéf UCI, v této souvislosti prohlásil, že není jasné, zda se případ Frooma podaří do červencového startu Tour de France vyřešit. Podle Lappartienta také není zatím zřejmé, jestli bude muset lídr stáje Sky vrátit vydělané peníze, pokud bude shledán vinným.
Podivností kolem Chrise Frooma je víc. Jeho důvěryhodnost utrpěla i kvůli absenci wattových údajů při jeho osmdesátikilometrovém sólu v 19. etapě Gira, díky němuž získal vedení v závodě, které pak ve 20. etapě definitivně uhájil. Ve světovém tisku se v reakci na jeho famózní jízdu objevila řada srovnání s podobnými výkony v minulosti: Fausta Coppiho na Pinerolu 1949 (etapu Gira tehdy vyhrál s náskokem 16 minut), Claudia Chiappucciho v etapě do Sestriere v roce 1992, Marka Pantaniho na Galibieru v roce 1998 a Floyda Landise v etapě do Morzine při TdF 2006 nebo Michaela Rasmussena o rok později v dojezdu do Tignes. „Chápu, že můj výkon lidé přirovnávají k minulosti cyklistiky. Jsem ale přesvědčený, že mé vítězství zůstane platné,“ říká Froome.
Wattové údaje ze závodů poskytuje obchodní společnost Velon, kterou vlastní 10 týmů World Tour, mezi než patří například Sky. V průběhu Gira vydával Velon tiskové zprávy, ve kterých uvádí dosažené hodnoty vybraných jezdců. Údaje z 19. etapy nebyly zveřejněny nejen u Frooma, ale také v případě Dumoulina, Carapaze, Denisse a Formola. U Frooma byl uvedený pouze čas ve stoupání a průměrná rychlost. Zveřejněný byl však údaj z nedělní – 20. etapy – s dojezdem na Cervinii, ve které dosáhl Froome průměrného wattového výkonu 280. „Bylo by mi líto, pokud by ty údaje nebyly k dispozici. Tři týdny s sebou tahám 180 gramů navíc, aby měli fanoušci i odborníci přehled o všech hodnotách,“ řekl Froome, který svůj více než tříminutový náskok na Dumoulina a Pinota v 19. etapě přičítá především své rychlosti ve sjezdech. Když se ho na tiskové konferenci zeptali, jestli si tedy pamatuje čísla, která viděl na svém „computeru“ na kole, odpověděl: „Computer v závodě nesleduju. Jedu co nejrychleji to jde. Slyšel jsem něco o 350ti wattech po dobu tří hodin, ale v tom jsou zahrnuté i nějaké sjezdy. Vůbec mi nevadí podělit se o ta data.“
-red- Foto: CN