Během dvou týdnů tréninkového kempu na Tenerife mě nenavštívil žádný z dopingových komisařů. Jsem z toho velmi zklamaný. Taková liknavost pověsti cyklistiky nepospívá,“ upozorňuje Chris Froome po návratu ze soustřední několik týdnů před Tour de France. Dopingoví komisaři v tomto období zanedbávají nejen Frooma, ale také další dva největší spolufavority prestižního závodu – Alberto Contadora a Vincenzo Nibaliho, kteří také absolvovali vysokohorskou přípravu na Mount Teide a v jejím okolí. „Ať vyhraje Tour de France kdokoli z nás, samozřejmě bude čelit podezření z dopování, protože nebyl dostatečně testován,“ obává se obhájce loňského prvenství.

Za testy na doping zodpovídá v cyklistice především UCI. „Registrujeme stížnost Chrise Frooma,“ praví se v prohlášení mluvčího UCI. Chris Froome.„Mimosoutěžní kontroly jsou důležitou součástí efektivního anti-dopingového programu a podíváme se na tento problém společně s Cyklistickou anti-dopingovou nadací, která je zodpovědná za testy v cyklistice,“ „vysvětluje“ mluvčí UCI. „Na Tenerife jsem byl s týmem Sky na čtvrtém nebo pátém tréninkovém kempu. Za celou tu dobu mě tam navšvítil dopingový komisař pouze jednou,“ upřesňuje Froome.

Kanárské ostrovy jsou oblíbeným místem vysokohorské přípravy profesionálních týmů. „Je to odlehlé místo, kde se nedá vzhledem k nákladům na cestování předpokládat návštěva dopingových komisařů,“ píše Tyler Hamilton ve své knize Tajný závod, která se týká období počátku tisíciletí a jak se ukazuje, časy se v tomto ohledu příliš nemění.

 

-MS-  Foto: BBC Sport