Vítěz Tour de France 2013 letošní ročník kvůli zranění nedokončil. Logika by velela, že se Chris Froome při nejbližší příležitosti vrátí „na místo činu“ vyrovnat s francouzskou Tour své účty. Jenže trasa s minimem časovkářských kilometrů britskému lídru stáje Sky nevyhovuje. Zřejmě vyslyší přání svých fanoušků, kteří mu okamžitě po uveřejnění detailů tratě Tour vzkázali – vykašli se na Francii, italské Giro je pro tebe vhodnější! Chris Froome to pochopitelně ví sám moc dobře i bez upozornění svých příznivců. „Jsem vyrovnaný závodník pro „GC“ a příští Giro považuji se 60 km dlouhou časovkou i tvrdými cílovými dojezdy v horách za vyváženější závod než Tour,“ jasně naznačuje keňský rodák tok svých myšlenek. „Definitivní verzi závodního programu sezony 2015 jsme s týmem ještě nevytvořili. Pečlivě zvážíme všechny okolnosti,“ ponechává si Froome zadní vrátka pro případný start v nejprestižnějším z Grand Tours.

Je zřejmé, že Francouzi cítí po 30ti letech velkou šanci na celkový úspěch svých závodníků. Však si také Peraud i Pinot coby nevýrazní Froome a Contador.časovkáři trasu 102. ročníku Tour náležitě pochvalovali. „Příští Tour se rozhodne v horách. Šest cílových dojezdů na kopec vytváří ze závodu náročný podnik pro agresivní cyklisty,“ přemítá Froome. Kupodivu nepovažuje za překážku své účasti v Tour opakování pavé – kostek na trase závodu. „Skutečně považuji kostky za velkou výzvu. Pavé představují těžkou a stresující překážku. Pokud jsou kostky součástí takového závodu jako je Tour de France, je třeba ji zdolat. Všichni jsme v tom na jedné lodi a nevidím důvod proč by mě měly pavé znevýhodňovat víc než jiné závodníky usilující o celkové pořadí,“ říká Froome. „Kostky letos nebyly důvodem, proč jsem Tour nedokončil. Tím byl pád v předchozí etapě, který se mohl stát komukoli. Ocitl jsem se prostě ve špatný čas na špatném místě,“ vysvětluje lídr Sky.

„V minulosti jsem se soustředil na jednu Grand Tour v sezoně. Pokud bych se rozhodl pro Giro, zbylo by ještě dost času přiravit se na Vueltu a mistrovství světa,“ naznačuje Froome své pravděpodobné priority sezony 2015. I z těchto slov je zřejmý jeho postoj k iniciativě Olega Tiňkova – „Všichni nejlepší na všechny GT“. Ať se Froome rozhodne jakkoli, o soupeřích pro příští sezonu má jasno. „Nikdy nemůžete zapomínat na kvality závodníků jako jsou Quintana a Nibali nebo Purito a Valverde, ale ten hlavní člověk, kterého bude příští rok třeba porazit je Alberto Contador,“ má jasno Froome. O jejich souboj zřejmě cyklistika nepřijde. Contador se nejspíš nevzdá plánu na double Giro-Tour.

-MS-   Foto: Team Sky