Další svátek cyklistiky v zemi zaslíbené jednorázovým klasickým závodům a opět nové jméno vítěze. Peter Sagan neobhájil loňské prvenství na trati mezi Gentem a Wevelgenem a nenavázal na páteční vítězství v E3 – jiné klasice nejvyšší kategorie World Tour. V hromadném spurtu se po 233 kilometrech konečně prosadil John Degenkolb. Pětadvacetiletý německý spurtér patří do užšího okruhu nastupující generace, která by podle mnohých expertů měla už letos vytěsnit z prvních pozic Marka Cavendishe – krále sprinterských koncovek posledních let. Právě Cavendish směřoval vyladění své formy k vlámské klasice založené v roce 1934 a známé tím, že přeje hromadným dojezdům. Britský mistr světa z roku 2011 na start nenastoupil kvůli vysokým horečkám.

V hromadném spurtu osmadvaceti závodníků si John Degenkolb poradil s Peterem Saganem, který skončil třetí, přičemž na druhé místo se Spurt ve Wevelgemu. prosadil dosud méně známý francouzský závodník stáje FDJ.fr – Arnaud Demare. Výsledek však ovlivlil pád Andre Greipela (Lotto-Belisol) a Tylera Farrara (Garmin-Sharp) v posledních kilometrech. „Vítězství v závodě kategorie World Tour pro mě znamená další milník v kariéře,“ radoval se Degenkolb. Kvůli absenci Marka Cavendishe přešla role hlavního lídra stáje Omega Pharma-QuickStep na Toma Boonena podporovaného Zdeňkem Štybarem. Třiatřicetiletý belgický matador dospurtoval po levé straně od vítěze na pátém místě, přičemž Zdeněk Štybar opět přesvědčil o své současné vysoké kondici, když do cíle přijel v první skupině na rozdíl třeba od Fabiana Cancellary, jenž závěr ve stylu hromadného spurtu vypustil.

Sklenice Boonen. „Větrné počasí a velmi vysoké tempo v celém závodě. To je stručná charakteristika dnešního dne. Po sérii těžkých jednorázovek v tomto týdnu je už každý hodně unavený,“ postěžoval si za cílem Tom Boonen. „Když jsme poprvé přejížděli Kemmelberg, drželi jsme se v čele. Štybymu jsem řekl, že nemá cenu roztrhat závod, do cíle bylo ještě daleko. Připravoval jsem se na závěrečný spurt. Všechno šlo dobře, ale na metě 400 metrů do cíle jsme to zvorali! Když začínáte spurt na patnácté pozici a skončíte na páté – tomu se říká promarněná šance. Ale, budiž. Kondici mám dobrou. Teď je potřeba si odpočinout a potom koncentrovat na příští neděli,“ dodal Boonen nasměrovaný jako ostatně všichni klasikáři k dalšímu vrcholu cyklistického jara – Ronde van Vlaanderen, tedy klasice, kterou mnozí považují za absolutně nejprestižnější jednorázový závod světa. Případné vítězství v „Ronde“ řada předních silničářů nadřazuje úspěchu v u nás populárnějšímu závodu Paris-Roubaix.

Výsledky Gent-Wevelgem (233 km): 1. John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano Kemmelberg.5:34:37, 2. Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr, 3. Peter Sagan (Svk) Cannondale, 4. Sep Vanmarcke (Bel) Belkin-Pro Cycling Team, 5. Tom Boonen (Bel) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team, 6. Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise, 7. Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha, 8. Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale, 9. Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team, 10. Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol, 11. Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha, 12. Sam Bennett (Irl) Team NetApp – Endura, 13. Bryan Coquard (Fra) Team Europcar, 14. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale, 15. Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team, 16. Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits, 17. Gerald Ciolek (Ger) MTN – Qhubeka, 18. Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo, 19. Boy van Poppel (Ned) Trek Factory Racing, 20. Zdeněk Štybar (Cze) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team, … 28. Greg Avermaet (Bel) BMC, všichni 5:34:37,  … 38. Fabian Cancellara (Švýc) Trek Factory +19.

-MS-    Foto: OPQS/Tim de Waele a Patrick Verhoest