Desetivteřinová bonifikace za druhé etapové prvenství v Tour of Oman vrací červený trikot lídra závodu André Greipelovi. Jeho tým Lotto Belisol pracoval na trase mezi Buscatem a Al Bustanem (145 km) přímo ukázkově. Eliminoval sílu Petera Sagana ve stoupání na Al Jissah. Slovenskému mistru sekundovali Chris Froome, Fabian Cancellara a také Zdeněk Štybar. Využít kopec se jim však nezdařilo, naopak v klesání posledního kilometru je zavřeli jezdci pozdějšího vítěze. Sagan spurtoval se ztrátou jako druhý – zjevně nespokojený. Závodníci, kteří do Omanu přijeli s ambicemi na úspěch v celkové klasifikaci by už rádi převzali hlavní role. Zatím se jim však nedaří překonat klasické spurtery.

V posledním stoupání spojil Chris Froome své síly s Fabianem Cancellarou, Peterem Saganem a Zdeňkem Štybarem. Na čele si vytvořili až 50-ti metrový náskok. Jenže protivítr nahrál početnější skupině soupeřů, zejména perfektně pracujícímu týmu Lotto Belisol. „Možná to vypadalo snadně, ale Sagan s dalšími ve skupině udělali etapu pěkně tvrdou! Měli jsme štěstí, že v posledním kopci foukal čelní vítr. Schoval jsem se do háku, ale stejně jsem se propadl hodně dozadu. Tým mě naštěstí znovu vyvezl do špice. Chlapci se rozhodli, že pojedou na mě, i když tahle etapa se zdála výhodnější pro Roelandtse. V koncovce jsem měl k dispozici pořád ještě dva týmové kolegy. Finiš jsme perfektně načasovali,“ pochvaloval si Greipel. „Způsob, jakým Andre odolával v kopcích etapy vrchařům, je impozantní. Ukazuje na jeho velmi dobře připravené nohy a kondici,“ vyjádřil se Jurgen Roelandts uznale o týmovém kolegovi.

Peter Sagan dojel na cílovou čáru se ztrátou dvou délek kola na André Greipela. Chtěl vyhrát, ale přesto našel na svém výkonu pozitiva: „I druhé místo ukazuje, že jsem v dobré formě.“ Dnešnímu vítězi předhazují hypotézu, že možná v úvodu sezony zbytečně plýtvá energií, která mu bude chybět v důležitější části závodního kalendáře. „Ještě těch prvenství mnoho letos nebylo. Doufám, že další přibudou. Cítím dobré nohy a když máte tak pozitivní týmovou podporu, nevyužijte to!“ Objasňuje německý šampion.

Výsledky: 1. Greipel (Něm., Lotto Belisol), 2. Sagan (Sl., Cannondale), 3. Bouhanni (Fr., Fdj.fr.), 4. Swift (Brit., Sky), 5. Canola (It., Bardiani Csf), 6. Štybar (Cz., Omega Pharma-QuickStep), … 15. König (Cz., NetApp – Endura), 18. Cancellara (Švýc., Trek), 19. Boonen (Bel., Omega Pharma), 25. Kreuziger (Cz., Tinkoff-Saxo), 27. Uran (Kol., Omega Pharma), 28. van Garderen (USA, BMC), 32. Rodriguez (Šp., Kaťuša), 43. Froome (Brit., Sky), 55. P. Velits (Sl., BMC), 57. Nibali (It., Astana), 80. Paďour (Cz., NetApp – Endura), všichni 3:29:08.

Průběžně po 3 etapách: Greipel 10:44:20, 2. Howard (Aus., Orica Green Edge) – 8, 3. Kristoff (Nor. Kaťuša), 4. Sagan – 14, … 15. Kreuziger, 17. van Garderen, 20. Froome, 24. Velits, 29. Uran,  35. Paďour, 37. Nibali, 38. Štybar, 49. König všichni  – 20.

-red-