V první etapě Okolo Omanu přespurtoval Andre Greipel favorizovanou sestavu OmegaPharmy v čele s Tomem Boonenem a do druhého dějství závodu kategorie HC vyjede v červeném dresu lídra. Ten by měl nakonec získat některý ze zdatných vrchařů, kteří přijeli do Omanu otestovat výkonnost před blokem jarních klasik a týdenních evropských etapáků. Úvodní 150 km dlouhá etapa mezi As Suwayq Castle a cílovým Naseem Garden však patřila spurtérům. Greipelův tým Lotto Belisol hýřil aktivitou od počátku, což německý šampion ocenil slovy: „Za tu práci jsme si dnes zasloužili vyhrát!“

V posledním kilometru se zdálo, že vláček týmu OmegaPharma-QuickStep má spurt pod kontrolou, dokud jezdci belgické stáje českého majitele Bakaly neudělali chybu. Od bariéry se posunuli do středu silnice a do uvolněného prostoru naskočili borci stáje Lotto Belisol. Využili clony od bočního větru. „Napravo byl prostor chráněný od větru. Marcel Sieberg najel do čela snad ze dvacáté pozice a navzdory mírnému čelnímu větru udržel vysokou rychlost. Udrželi jsme je za sebou,“ popsal závěrečné metry první etapy Andre Greipel, který odmítá spekulace, že jeho vítězství se zrodilo chybou soupeřů. „Buď umíte sprintovat, nebo to neumíte. To je cyklistika. Jinak, jak vždycky říkám, hrajme raději šachy,“ vtipkuje Greipel. „I kdyby nám neuvolnili prostor vpravo, našli spurtovali bychom zleva. Svým chlapcům stoprocentně důvěřuji. Vědí, co mají dělat,“ upozorňuje na kvalitu sestavy Lotto Belisol její spurtérský lídr. Andre Greipel předvedl už čtvrtý vítězný spurt sezony. Prvenství v úvodní etapě Tour of Oman věnuje svému bývalému kolegovi Oliveru Kaisenovi, který nedávno skončil se závodní cyklistikou kvůli problémům se srdcem.

Výsledky: 1. Andre Greipel (Něm., Lotto Belisol) 4:03:31, 2. Leigh Howard (Aus., Orica Green Edge), 3. Nicola Ruffoni (It., Bardiani CSF), 4. Nacer Bouhani (Fr., Fdj.fr.), 5. Tom Boonen (Bel., OmegaPharma-QuickStep), …18. Peter Sagan (Slov., Cannondale), 24. Chris Froome (Brit., Sky), 26. Peter Velits (Slov., BMC), 30. Roman Kreuziger (Cz., Tinkoff-Saxo), 31. František Paďour (Cz., Netapp-Endura), 39. Rigoberto Uran (Kol., OmegaPharma-QuickStep), 63. Vincenzo Nibali (It., Astana), 90. Zdeněk Štybar (Cz., OmegaPharma-QuickStep).

-red –