Ikona francouzské cyklistiky Bernard Hinault nedávno prohlásil, že už nikdy nechce mluvit s Lancem Armstrongem a pokud ho potká, ani se s ním nepozdraví. Hinault si v rozhovoru pro AFP posteskl, jak špatnou má cyklistika dnes pověst a viní z toho především Američana, kterému kvůli dopingovým praktikám odebrali sedm prvenství v Tour de France. Hinault uznává, že jiné sporty na tom v souvislosti s dopingem nebyly o nic lépe než cyklistika, ale média si právě na tomto sportu vždy ráda „smlsnou“. Za své výroky sklidil Hinault otevřenou kritiku z mnoha stan. Ozval se například Robert Millar, Jörg Jaksche i Pat McQuaid – bývalý šéf UCI.
„Obávám se, že na Hinaultových výrocích se podílí jeho vyšší věk,“ nebere se servítky Millar, který v roce 1984 získal puntíkatý trikot nejlepšího vrchaře Tour de France – jako první Brit. Celkově tehdy skončil na čtvrtém místě. S nyní devětapadesátiletým Hinaultem prožil o tři roky mladší Millar v osmdesátých letech mnohé bitvy v Alpách i Pyrenejích. „Hinault má krátkou paměť a dívá se na minulost černobíle. Copak byl Armstrong ve své době výjimkou?“ pokládá řečnickou otázku Millar a přidává odpověď: „Na Tour se po nemoci vrátil v roce 1999. Připomeňme si například jména týmů Ariosteia, Gewiss nebo Festina. Italská cyklistika jela na růstovém hormonu a EPO s pomocí lékařů východního bloku. A Hinault věří tomu, že za špatnou pověst cyklistiky by měl být očerňován jen Armstrong?“
„Možná je pro něho jednodušší ignorovat skandál ve stáji PDM a široce rozšířené užívání kortizonu v sedmdesátých a osmdesátých letech. V životopise Laurenta Fignona je situace popsaná jasně. Kultura podvádění existovala i v týmech, pro které Hinault pracoval. Svědectví bývalých závodníků nejsou tajností, ale záleží na každém, jestli jim věří. Když čtete o tom, jak tehdy národní federace před olympijskými hrami podporovaly závodníky v užívání krevního dopingu, kolik jezdců bylo v Hinaultově éře chyceno na amfetaminy a kortison, dojdete k závěru, že doping nevynalezl Lance Armstrong,“ konstatuje Robert Millar – mimochodem není příbuzný mladšího a dnes známějšího Davida Millara, byť jsou oba Skotové…
McQuaid změnil názor
Když se Lance Armstrong veřejně přiznal k dopování, byl ještě Pat McQuaid ve funkci. „Na Armstronga by se mělo zapomenout. Nemá v cyklistice místo,“ řekl tehdy irský president UCI. Jeho názor se však za dva roky změnil. McQuaid souhlasí s Hinaultem v tom, že média měří cyklistice odlišným metrem než jiným sportům, ale podobně jako Millar připomíná, že cyklistická historie je poznamenaná podváděním dlouhodobě. „Je nefér pořád ukazovat jen na Armstronga,“ myslí si dnes McQuaid. „Existují důkazy, že doping užívali závodníci již v počátcích Tour de France,“ připomíná irský cyklistický činovník.
Jaksche: Hinault je pokrytec!
„Od Hinaulta je pokrytecké tvrdit, že za jeho éry se nedopovalo a špinavá byla jen moje doba a časy Lance Armstronga,“ říká někdejší německý silničář Jörg Jaksche. Je o pět roků mladší než Jens Voigt, ale kariéru ukončil už v roce 2006 v souvislosti s „Operací Puerto“. Jaksche, který v roce 2004 vyhrál Paříž-Nice, závodil například za Telekom a španělské stáje Liberty Seguros a ONCE. K dopování se přiznal. „Není to o jednom závodníkovi a dokonce ani ne o jedné generaci. Hinaultův komentář je v jeho pozici nevhodný a nesmyslný,“ myslí si Jaksche. „Po tom, co se veřejnost dozvěděla informace o týmu Festina a okolnostech Operace Puerto, je snad každému jasné, jaké tehdy panovaly poměry. Snažím se říct, že když jste byli v té době v roli sponzora, nebo instituce jako ASO či jednotlivec jako Hinault a viděli, jak kolem vás vybuchuje jedna bomba za druhou, nemohli jste předstírat, že nevíte nic o tom, co dělá Lance Armstrong a ostatní,“ říká Jaksche.
„Myslím si, že Hinault se nechce ohlížet na dobu, kdy sám závodil. On je nyní ambasadorem ASO, při Tour chodí na pódium a chce se oslavovat. Je to z lidského hlediska pochopitelné, ať už patřil mezi hříšníky, nebo ne,“ dodává Jaksche. „Mluvil jsem o dopingu s německými profesionály sedmdesátých a osmdesátých roků. Potvrdili mi, že užívali kortison, ale ne EPO. Oni ho tehdy ale ještě neznali,“ připomíná Jaksche a uzavírá: „Nemám proti Hinaultovi nic osobního, ale cyklistice jeho výroky neprospívají. Souhlasím s McQuaidem, se kterým jsem měl tehdy problém. Lidé a jejich stanoviska se však po odchodu z funkce mění.“
-MS- Foto: archiv