Králem třetí královské etapy šestého ročníku závodu Czech Cycling Tour ze  Zábřehu do Šternberku se stal třiadvacetiletý Jan Hirt z celku Etixx. Na trati dlouhé 199 kilometrů na jezdce čekaly tři rychlostní a především osm vrchařských prémií, navíc je po celou etapu provázelo obrovské vedro přes třicet stupňů Celsia. Žlutý udržel nizozemský jezdec Ike Groen ze stáje De Rijke.

A opět se závodilo prakticky od začátku. Nástup střídal nástup, úniku bylo hodně. První větší se zrodil již kolem třicátého kilometru a veKasperkiewicz vedoucí šestici se ocitli  Svendgaard, Kirpsza (Pol.), Hamelink (Niz.), Van Goethem (Niz.), Rus Nikolajev a Polák jezdící v barvách Bauknechtu-Author Kasperkiewicz. Na čtyřicátém kilometru měla šestice náskok 1:40, přestože ji v jednu chvíli přibrzdily stažené závory, ale jen na několik vteřin.   

To již jezdci mířili do jesenických kopců a ve stoupání na první vrchařskou prémii na Ramzové nestačil tempu Van Goethem. Zbylá pětice se rozdělila, ale při výjezdu na další kopec Vidly byli pelotonem všichni dostiženi. Na vrcholu stoupání a v následném sjezdu se hlavní pole rozdělilo a vepředu zůstalo padesát jezdců. Postupně se na čele vytvořila desetičlenná skupina, ale v ní nebyl ani jeden český jezdec.

Nejaktivněji si počínali Poláci Cieslik a Rutkewicz, aktivní byli i další polští jezdci Gradek s Kirpszou. Ale situace se na velice náročné trati měnila rychle. Po pár kilometrech byl na čele osamocený Dvorský (Bauknecht-Autor), ovšem na další vrchařské prémii již byl ve vedení polský jezdec Bernas, ale největší favorité se stále drželi v závětří a čekali až na dva závěrečné kopce na Ecce Homo ve Štenberku.

Jan Hirt.Hned na začátku prvního stoupání v cílovém městě nastoupil razantně Hirt a nikdo se jej nedokázal udržet. Při prvním průjezdu vrchařskou prémií již měl dobru náskok 40 vteřin a do cíle jej ještě dokázal mírně zvýšit. „Naše taktiky byla zaútočit až v závěrečných okruzích a vyšlo to skvěle. Etapu jsme kontrolovali. Karel (Hník) měl za úkol především chytat nástupy a já zaútočit. Vsadil jsem tam všechny síly hned v úvodu a to soupeře asi zaskočilo, nikdo za mnou nevyrazil a nakonec Karel skončil hned za mnou takže skvělé,“ byl spokojený Jan Hirt. „Po dost velké ztrátě v úvodní časovce jsme se soustředili na etapový úspěch, protože celkové umístění je asi pryč. Zítra to již asi bude pro spurtery a myslím, že se toho moc nezmění,“ dodal Hirt.

Triumf barev české stáje Etixx umocnil druhým místem Karel Hník, když mu k tomu pomohl i pád Australana Roberta Powera s nímž šli do spurtu. Australan však nezvládl závěrečnou zatáčku padesát metrů před cílem a skončil na zemi, třetí místo tak spadlo do klína Francouzi Baldovi.

Výsledky a další informace najdete na:

http://www.ttvsportgroup.cz/zavody/czech-cycling-tour/vysledky-1/

Jan Brychta/SvetCyklistiky.cz