Dalo se to čekat! Hodinovka je oblíbenou disciplínou nového předsedy UCI a Brian Cookson konečně prosadil svou: napříště mohou závodnící usilující o nejlepší cyklistický výkon na dráze v trvání 60 minut použít moderní techniku. Nikoli ovšem „monstra“, se kterými kdysi vyrukovali nejprve Graeme Obree a v roce 1996 Chris Boardman a Jeannie Longová. UCI dospěla k logickému závěru, že hodinovka coby dráhová disciplína může být technicky zabezpečená totožně jako stíhací závod. Už delší dobu se ví, že o překonání světového rekordu Ondřeje Sosenky (49,700 km) uvažuje Fabian Cancellara. Inovace v pravidlech je však příliš čerstvá na to, aby se od švýcarského „Spartaka“ podařilo zjistit aktuální stanovisko k šedesátiminutové jízdě nadoraz a k tomu na velodromu. 

Zatím mlčí i týmový manažer Treku – Luca Guercilena, od něhož se dnes nepodařilo v cíli 8. etapy Gira získat byť jen jediné slůvko na téma Cancellara. hodinovka. Téměř jisté však je, že Cancellara svůj případný pokus uskuteční až po Tour de France.

Aktuální světový rekord v hodinovce mužů drží Ondřej Sosenka už od léta 2005, kdy v Krylatském ujel za 60 minut skvělých 49 700 metrů. Použil kolo klasické konstrukce podobné tomu, se kterým v roce 1972 ujel v Mexiku 49,431 km legendární Eddy Merckx. Platný ženský rekord drží Leontien Ziljaard-van Moorselová fantastickým výkonem 46,065 km.

Boardman.Když se UCI před časem rozhodla postavit mimo pravidla výkony Graema Obreeho, Chrise Boardmana a také Francesco Mosera, Tony Romingera a Jeannie Longové, vrátila již zmíněný rekordní výkon Eddy Merckxovi, přičemž na čele ženských tabulek se znovu objevilo jméno Cornelie van Oosten-Hageové a její výkon 43,083 km z roku 1978. UCI však i nadále uznávala a stále uznává tak zvané nejlepší hodinové výkony – tedy Boardmanův zápis 56,375 m z velodromu v Manchesteru a výkon 48,159 km Francouzky Jeannie Longové. 

Před dvěma roky se podařilo Aurélienu Bonneteauovi úspěšně zaútočit na Boardmanův výkon, když na svém stroji ujel za hodinu 56 597 metrů, jenže Francouz použil v květnu 2012 „lehokolo“ a jeho pokusu se nedostalo téměř žádné publicity. 

 

-MS-   Foto: Pavel Myška, Patrick Verhoest a archív