Dvojnásobné zastoupení na podiu zaznamenal ve 198 km dlouhé belgické klasice tým Sky díky vítězi Ianu Stannardovi a třetímu v cíli Edvaldu Boasson Hagenovi. Někdejší britský dráhař Stannard těsně přemohl Van Avermaeta (BMC). Norský spurtér si v boji o třetí místo poradil s Vanmarckem (Belkin) a Terpstrou (OmegaPharma-QuickStep).

Sezonu tradičně zahajující závod se startem i cílem v Gentu uvedla minuta ticha za Kristofa Goddaerta. Jezdec týmu IAM zemřel nedávno při tréninku po střetu s autobusem. Průběh poznamenalo sychravé počasí a množství pádů na kluzkých „pavé“. Thor Hushovd (BMC) sice spadl na asfaltovém úseku, ale závod kvůli zranění nedokončil podobně jako Alexandre Pichot (Europcar). Do 150. kilometru dominoval závodu únik devítičlenné skupiny méně známých jezdců. Rozhodovalo se v tempu poslední hodiny. Čelní skupinu postupně naředily stoupání na Leberg (42 km před cílem) a kostky Molenbergu (37 km před cílem). Když se na horizontu ohledli Terpstra s Boomem, zjistili, že jsou na čele osamocení ve dvou. Na úseku bývalé římské silnice Paddestraat (kostky 2,4 km) se ke dvojici přidal Boasson Hagen, ale liknavá spolupráce zapříčinila 30 kilometrů před cílem konec nadějí pro Booma. Bývalý cyklokrosař zacouval do pelotonu, zatímco Terpstra s Hagenem se dál vyčerpávali vzájemnými nástupy.

Na poslední „pavé“ držela dvojice náskok ještě 20 vteřin. Ve chvíli, kdy je pohltila dvacetičlenná skupina, zbývalo do cíle 17 kilometrů.Cílový souboj Stannarda s Van Avermaetem. Peloton se zcela prochladlými Tomem Boonenem a Zdeňkem Štybarem ztrácel 50 vteřin. „Nic tak těžkého jsem v životě nezažil. Dokonce ani v loňském roce, kdy panovalo příšerné počasí,“ ulveil si později Boonen. S cílovým Gentem na dohled zaútočil Ian Stannard, kterému uvisel pouze Greg van Avermaet. Poslední kilometry zdramatizovalo tempo trojice Terpstra – Vanmarcke – Boasson Hagen. Rozjeli se však pozdě a došlo tedy na dva oddělené spurty. Ten o vítězství zvládl o centimetry lépe Stannard, o třetí místo zasturtoval nejlépe Boasson Hagen.

Šestadvacetiletý Ian Stannard je mistrem Velké Británie v silničním závodě jednotlivců z roku 2012, loni na domácím šampionátu skončil druhý. Jeho dosud nejlepším výsledkem na mezinárodní scéně je loňské 6. místo v italské klasice Milán – San Remo. V roce 2006 získal titul mistra Evropy s britským dráhovým kvartetem. Tom Boonem opět zmeškal příležitost vyhrát úvodní klasiku sezony. Ačkoli má na svém kontě přes 20 prvenství v závodech tohoto typu, Omloop Het Nieuwsblad jeho schopnostem stále odolává.

Výsledky:  1. Ian Stannard (Brit., Sky), 2. Greg van Avermaet (Bel., BMC) oba 4:49:55, 3. Edvald Boasson Hagen (Nor., Sky), 4. Sep Vanmarcke (Bel., Belkin), 5. Nicki Terpstra (Niz., OmegaPharma-QuickStep) -24, 6. Jean Pierre Drucker (Lux., Wanty Group Gobert), 7. Taylor Phinney (USA, BMC), 8. Dries Devenyns (Bel., Giant-shimano)  – 1:34, … 18. Lars Boom (Niz., Belkin) – 1:41, 26. Sylvain Chavanel (Fr., IAM Cyling), 27. Gerald Ciolek (Něm., MTN) – 3:43, 29. Zdeněk Štybar (Cz., OPQS) 33. Tom Boonen (Bel.,OPQS)  -3:46, 70. Tyler Farrar (USA, Garmin Sharp) – 9:14, 99. David Millar (Brit., Garmin Sharp) – 14:02.

 -MS-      Foto: Team Sky