Do nejkratšího dne letošního Gira neodstartoval vítěz druhé a třetí etapy Marcel Kittel. Dosavadní lídr bodovací soutěže „odstonal“ sychravé irské počasí úvodu závodu. Podobné však přivítalo peloton i na jihu Itálie – na 112 km dlouhé trase z Giovinazza do Bari. V dojezdu 4. etapy si v posledních metrech poradil Nacer Bouhanni s Tomem Veelersem, který ještě padesát metrů před cílem vedl se značným náskokem. Nakonec ho přespurtoval i Giacomo Nizzolo. Francouzský spurtér Bouhanni zvítězil, přestože ještě 12 kilometrů před cílem ztrácel po defektu na peloton stovky metrů.

Bouhanni investoval do prvenství v etapě pokuty, které po jízdě za vlastním doprovodným vozem při stíhání pelotonu musely zákonitě přijít. Jeho Bouhanni.úspěšnému „dostihu“ nahrála i skutečnost, že většina pelotonu se v posledním okruhu městem už nikam nehnala. Nebylo proč – rozhodčí avizovali, že závěrečný okruh nezapočítají do celkové klasifikace. „Májový deštíček“ proměnil povrch vozovky v ošidné „mejdlíčko“ a málokdo hodlal riskovat pád. Do nebezpečného dobrodružství se pustili pouze jezdci bojující o etapové prvenství. Navzdory obezřetnosti se řada závodníků přesto s asfaltem nedobrovolně potkala.

Michael Matthews jedoucí v růžovém dresu lídra dosavadního průběhu Gira bojkotoval závěrečný okruh demostrativně pomalou jízdou. Přesto si průběžné vedení udržel. „Etapa se měla zrušit,“ pronesl lakonicky za cílem. S tímto stanoviskem pochopitelně nesouhlasí Nacer Bouhanni. Přišel by o cenné vítězství. „Silnice byly v celé etapě nebezpečně kluzké, ale takové nás přece čekají i v horách. Mají se tedy zrušit horské etapy Gira? Sám jsem v závěrečných zatáčkách několikrát podklouzl, poslední nároží jsem absolvoval smykem, ale kolo jsem ustál,“ popsal svoji složitou cestu za etapovým triumfem spurtér francouzského týmu FDJ. „Když jsem píchl galusku krátce před cílem, myslel jsem, že je všechno ztracené. Avšak mám k dispozici skvělý tým, který mi pomohl dostat se zpátky na čelo,“ komentoval závěr závodu Bouhanni, přičemž „taktně“ pomlčel o jízdě v háku za svým doprovodným vozem.

Profil 5. etapy. Zítra se Giro 5. etapou poprvé „dotkne“ hor. Startuje se v Tarantu pouhých 18 metrů nad hladinou moře a po 203 kilometrech se finišuje ve Viggianu v nadmořské výšce 904 m n.m. Předtím musejí závodníci zdolat ještě dva „klasikářské“ kopce. 

5. etapa – jak ji očekává Ben Swift – britský spurtér týmu Sky: „První větší kopec na trase Gira sice ještě není žádnou velehorou, ale závěrečný výjezd etapy do nadmořské výšky 904 metrů bude selektivní. Ve finiši etapy se dá čekat dojezd menší skupiny. Myslím, že závodníci pro celkovou klasifikaci z pelotonu nevystrčí nos. Tahle etapa je šitá na míru klasikářům. Osobně bych po výjezdu na Viggiano uvítal sjezd a finiš na rovině. Spurtéři nemají šanci na další body v souboji o červený dres.“

Výsledky 4. etapy:  1. Nacer Bouhanni (Fra/FDJ) 2:22:06, 2. Giacomo Nizzolo (Ita/Trek), 3. Tom Veelers (Niz/Giant), 4. Roberto Ferrari (Ita/Lampre), 5. Elia Viviani (Ita/Cannondale), 6. Matteo Montaguti (Ita/AG2R), 7. Kenny Dehaes (Bel/Lotto), 8. Luka Mezgec (Slo/Giant), 9. Bert De Backer (Bel/Giant), 10. Francesco Chicchi (Ita/Neri Sottoli) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. Michael Matthews (Aus/Orica) 12:28:43, 2. Alessandro Petacchi (Ita/Omega Pharma – Quick-Step) +8, 3. Daniel Oss (Ita/BMC Racing) +10, 4. Luke Durbridge (Aus/Orica) +14, 5. Ivan Santaromita (Ita/Orica), 6. Svein Tuft (Can/Orica), 7. Pieter Weening (Niz/Orica), 8. Cameron Meyer (Aus/Orica) +19, 9. Rigoberto Uran (Col/Omega Pharma – Quick-Step) +19, 10. Gianluca Brambilla (Ita/Omega Pharma – Quick-Step +19, … 14. Cadel Evans (Aus/BMC) +21, 15. Samuel Sanchez (Špa/BMC) +21, 19. Rafal Majka (Pol/Tinkoff) + 25, 20. Ben Swift (Brit/Sky) +26, 23. Wout Poels (Niz/OPQS) +36, 26. Nicolas Roche (Ir/Tinkoff) +37, 32. Michelle Scarponi (Ita/Astana) +41, 54. Ivan Basso (Ita/Cannondale) +1:07, 58. Nairo Quintana (Kol/Movistar) +1:09.

-Red-    Foto: BBC/AP