Jakou taktiku zvolit pro nedělní závod kategorie Elite na světovém šampionátu silničářů?  Odpověď na tuto otázku našli Italové a se svým plánem pro 254,8 km dlouhý závod se nijak netají. „Nemáme v sestavě tak silné sprintery jako některé jiné týmy, proto musíme jet agresivně v průběhu závodu. Rozpoutáme chaos!“ vyhrožuje Davide Cassani – kouč italského národního týmu. A jeho největší hvězda Vincenzo Nibali přitákává: „Nemůžeme čekat na závěr. V hromadném spurtu bychom nemuseli uspět.“

Pozor na Belgičany!

Světový šampionát v silniční cyklistice se vrátil do Španělska po dlouhých devíti letech. V roce 2005 získal v Madridu svůj zatím jediný titul mistra světa Tom Boonen.v závodě s hromadným startem Tom Boonen. Vynikající klasikář tehdy exceloval ve spurtu závodu na rovinatém okruhu. V Ponferradě čeká na světový peloton trasa zcela jiné charakteristiky. Během téměř 255 km nastoupají cyklisté 4200 metrů! I na této trati není Boonen bez šancí. Mnoho se o něm nemluví, ale třiatřicetiletý jezdec stáje OmegaPharma-QuickStep patří společně s Gilbertem k lídrům silné belgickou sestavy. Philippe Gilbert získal duhový dres šampiona v roce 2012 ve Valkenburgu.  Loni se mu příliš nedařilo, ale letos dokázal vyhrát Amstel Gold Race. Oba se mohou prosadit po různém průběhu závodu – zejména po individuálním útoku, nebo ve spurtu menší skupiny. Belgická sestava je mimořádně silná vzhledem k přítomnosti dalších předních klasikářů jako jsou Greg Van Avermaet a Sep Vanmarcke.  Jezdec týmu BMC dojel letos druhý na Okolo Flander, totéž se loni podařilo Vanmackemu v další prestižní klasice Paříž-Roubaix. Belgičané vyjedou do závodu Elite v sestavě: Jan Bakelants, Tom Boonen, Philippe Gilbert, Ben Hermans, Greg Van Avermaet, Jelle Vanendert, Sep Vanmarcke, Johan Vansummeren a Tim Wellens.

Oslavy skončily

Ještě větší zájem na roztrhání pelotonu v průběhu nedělního závodu mají Italové, kteří přihlásili   složení: Fabio Aru, Vincenzo Nibali (Astana), Daniele Bennati (Tinkoff-Saxo), Damiano Caruso, Alessandro De Marchi (Cannondale), Giampaolo Caruso (Katusha), Sonny Colbrelli (Bardiani-CSF), Manuel Quinziato (BMC) a Giovanni Visconti (Movistar). V sestavě dostal přednost méně známý Sonny Colbrelli z týmu Bardiani před zkušeným spurtérem Philippem Pozzatem. Kromě jiných důvodů také kvůli předpovědi počasí. „S velkou pravděpodobností bude pršet a Sonny se celý víkend v dešti přímo vyžíval,“ žertuje Cassani v souvislosti s víkendovými prvenstvími Colbrelliho – při Memorialu Marka Pantaniho a na GP Prata. Čtyřiadvacetiletý Colbrelli prokázal odolnost i šestým místem při letošní deštěm ovlivněné klasice Milán-San Remo. 

Vincezo Nibali na karikatuře.V jaké formě je nyní vítěz Tour de France? „Dvacet dní po Tour jsem si užíval dovolenou, absolvoval jsem několik party a hodně jsem cestoval. Pro člověka, který vyhraje Tour de France je to myslím normální. Ale teď už několik týdnů trénuju. Nejsem samozřejmě ve stoprocentní formě. Tu jsem měl letos na Tour,“ říká  Vincenzo Nibali, který se těmito slovy šikovně zbavuje role spolufavorita. Nibalimu připomínají, že okruh v Ponferradě je podobný etapě Tour s cílem v Sheffieldu, kde se po chytrém útoku oblékl do žlutého. Po druhém a závěrečném kopci okruhu přichází vinoucí se klesání do cíle. „Je to dost odišná situace. Závod na okruhu nemůžeme dost dobře porovnávat s etapou do Sheffieldu. Ani s jakoukoli klasikou,“ vysvětluje Nibali. „Ten kopec je blízko cíle a v posledním kole to opravdu může být selektivní místo,“ připouští vítěz letošní Tour de France.

-MS-   Foto: OPQS/Tim de Waele, Patrick Verhoest, archív