Jméno Neda Overenda se navždy zapsalo do historie MTB díky úspěchům v osmdesátých a devadesátých letech minulého století. Stál u zrodu terénní cyklistiky ve Spojených státech, několikrát se stal mistrem své země a svou profesionální kariéru završil titulem světového šampiona v roce 1990.  Po jejím konci se pustil do dalších sportovních odvětví – zejména triatlonu a jeho terénní podoby Xterra. Ve veteránských kategoriích získal titul mistra světa i v cyklokrosu. Rodák z Taiwanu letos oslaví šedesátku. Stále si udržuje špičkovou kondici a recept, jak si ji zachovat i ve veteránském věku prozrazuje v knize „Fast After 50“, ze které přinášíme ukázku.

„Loni mi bylo 59 a pořád si udržuju hodně ze své kondice z konce sedmdesátých let, kdy jsem začal závodit,“ říká Ned Overend. „Vždycky jsem Ned Overend a Tinker Juarez.dával přednost metodám zaměřeným na intervalový trénink vysokou intenzitou. Ať se jednalo o MTB, silniční cyklistiku, cyklokros, triatlon nebo Xterru. Několikrát jsem se zúčastnil delších závodů, jako například 100 Leadville MTB a Ironmana, ale většinou jsem dával přednost závodům délky od jedné do čtyř hodin,“ uvádí žijící legenda MTB.

„Dávám přednost vyšší intenzitě a menšímu objemu, protože mi vyhovuje v tréninku trpět. S touto filosofií jsem dosahoval i svých výsledků v závodech. Na trénink se dokážu plně soustředit jen poměrně krátkou dobu. Rád ženu tempo na hranu při jízdě do kopce i při sjezdech jako protipól ke klidnějšímu tempu dlouhých jízd. Ty pro mě představují tři hodiny a takový trénink absolvuju jen zřídka vícekrát než jednou týdně,“ šokuje Overend polykače kilometrů.

„Na počátku kariéry jsem poznal, že dokážu porážet závodníky, kteří mají natrénováno o 20 až 30 procent více kilometrů. Neříkám, že moji tehdejší vrsteníci měli trénovat jinak. Prostě jsem je dokázal porážet i s relativně malým objemem přípravy. Vysoká intenzita tréninku přináší větší motivaci a myslím si, že je to i hlavní důvod mé sportovní dlouhověkosti. Jak stárnu, potřebuju po dlouhém tréninku delší čas na regeneraci. Ta pochopitelně přináší méně času na trénink a tím se důraz na jeho intenzitu s věkem zákonitě stupňuje. Studie prokazují, že stárnutím ztrácíme určité procento VO2max. Intenzívní forma tréninku však tento sestup významně zpomaluje,“ vypozoroval Ned Overend.

Ned Overend.„Existují dva hlavní faktory, které umožňují i ve vyšším věku trénovat intenzívně a sportovci přinášejí užitek. Především je to správná regenerace a také motivace k tvrdé přípravě. Poznal jsem, že redukcí objemu tréninku jsem odpočatější a při intervalovém tréninku se pak mohu víc „zmáčknout“. Kvalitní regenerace zahrnuje spánek, masáž, strečink, hydrataci, výživu i další faktory. Motivaci mi udržují tréninky ve skupině a také porovnání výkonů, ke kterému využívám webovou stránku Strava. Ať už se zúčastním našeho místního „mistrovtví světa“ tady v Durangu (Colorado), nebo si vyjedu se skupinou od Specializedu, jsem připravený „přitlačit na pilu“. Vím, že hodně cyklistů se skupinovým jízdám vyhýbá, protože jejich ego se cítí špatně, když je někdo jiný „odpáře“. Největší zlepšení však přinášejí jízdy ve skupině. Když při tréninku trpíte, je to snazší za zadním kolem toho před vámi. Nemusíte myslet na nic jiného, než se prostě snažit uviset. Dotáhnout skupinu před vámi a zalepit díru spurtem přináší pozitivní efekt ve vaší výkonnosti. Cítím, že tato zrychlení mi pomáhají, když pak jindy jedu sám.“

„V mém intervalovém tréninku hraje důležitou roli Strava. Tím, že se stala populární, mohu s jinými cyklisty porovnat své výkony téměř na každém kopci. Pomáhá mi určovat své tempo – kde přitlačit a kde se dá naspořit energie. Strava je skvělý motivační nástroj. Myslím si, že jsem úspěšným vytrvalostním závodníkem díky tomu, že jsem našel správný poměr mezi intenzitou a regenerací. Ten se mění podle situace v mém osobním životě, s přibývajícím věkem, nemocemi, zraněními a také s nadmořskou výškou místa, kde zrovna trénuju. Důsledně se snažím předejít přetrénování, protože trvdý trénink bez odpovídající regenerace nemá smysl,“ dobře ví Ned Overend – legenda, která si na prahu šedesátky udržuje obdivuhodnou výkonnost.

Poslouchejte svoje tělo

„Odpočinek vás posílí a tělo si o něj samo řekne. Vaším úkolem je mu naslouchat. Řekněme, že máme v plánu intervalový trénink. Správný odpočinek posoudíte podle toho, jak se cítíte. Při prvním úseku ještě ne, protože ten je pro organismus vždycky šok. Pokud se i při druhém úseku nezlepšujete a pořád se cítíte hrozně, vypusťte v ten den intenzívní trénink a jeďte se hodinku volně projet. Nejhorší co můžete udělat, je v takové situaci „tlačit na pilu“ a snažit se za každou cenu intervaly dokončit. Když říkám hodinku lehce projet, neznamená to dvě hodiny! Protože tím si taky neodpočinete. Jen prohlubujete únavu,“ radí Ned Overend.

„Mám rád trénink a závody v plném tempu a cyklistika je pro mě pořád vášní. Je to asi i tím, že nejsem tréninkem posedlý. Dlouhé roky pořád naplno člověka vyčerpávají. Pokud začne vaše chuť uvadat, dělejte chvíli něco jiného. Občas si zajdu zahrát golf a na chvíli na cyklistiku zapomenu. Už v dobách své profesionální kariéry jsem se věnoval i jiným sportům. Mimo sezonu jsem běhal, plaval a cvičil gymnastické prvky. Teď, když jsem starší, provozuju další sporty celoročně. Proč? My cyklisté máme hodně vyvinuté svaly na nohou, ale zbytek těla je většinou slabý. To přináší riziko zranění – s narůstajícím věkem se to nelepší. V sezoně posiluju s lehkými vahami. Na sílu je dost času po závodní sezoně. Stane se, že ve fitness centru přede mnou cvičí drobná dívenka a na stroji má „naloženo“. Jdu a raději sundám pár destiček. To se stává, nenechám se tím otrávit,“ směje se Overend.

„Důležitá je samozřejmě výživa. Snažím se vybírat zdravá jídla. Saláty, těstoviny, libové maso. Mám však rád sladké a nevyhýbám se ani pivu. Nic se nemá přehánět. Převážně se však snažím vybírat si jídla obsahující kvalitní proteiny, často jím ovoce a zeleninu a používám i doplňky stravy a vitamíny,“ uzavírá téma stále štíhlá legenda udržující si váhu z mnohem mladších let.

-Red-      Foto: archív