V roce 2011 vybojovala tehdy pětadvacetiletá Jarmila Machačová na světovém šampionátu v Apeldoornu stříbro v bodovacím závodě a dva roky později v Minsku své umístění ještě vylepšila. Pak však přišly hubenější roky, na nichž se podepsaly především zdravotní problémy. Nyní je ale Jarmila zpět a po třetím místu na Světovém poháru v Apeldoornu ve stejné disciplíně to vědí i soupeřky. „Měla jsem letos hodně dobrou silniční sezonu a doufala, že i na dráze to bude taky dobré. Před mistrovství Evropy jsem ale byla nemocná, výsledky nepřišly a byla jsem z toho zklamaná. Alespoň jsem to zužitkovala na Světovém poháru a sama se ujistila, že jdu v přípravě dobrým směrem,“ hodnotí návrat mezi elitu Jarmila.

Zkušená cyklistka úspěšně kombinuje silnici s dráhou. „Jsem na Dukle, věnuju se tedy hlavně dráze. Vyrostla jsem však na silnici a nikdy Jarmila Machačová.později jsem se jí nevyhýbala. Letos jsem s Duklou objela víc silničních závodů. O to byla celá sezona příjemnější,“ vysvětluje někdejší mistryně světa. V pražské Dukle se rodí ženský silniční tým a česká reprezentantka si tento stav pochvaluje. „Měly bychom vytvořit nový ženský tým. Tím, že hodně mladých holek jezdí dobře, měly bychom být zaregistrovány na UCI a objet ještě víc závodů. Znamená to velký krok kupředu, protože zatím  jsem se musela pokaždé s někým domlouvat. Takhle budeme mít odpovídající zázemí, na jaké jsme zvyklé a pak to nestojí tolik energie okolo a můžeme se soustředit jen na závodění,“ vidí Machačová budoucí sezonu jasně.

A jaké jsou nejbližší plány Jarmily? „Právě nám skončil jeden blok důležitých závodů a čekají nás akce spíše přípravného charakteru. V novém roce potom dva další podniky Světového poháru v únoru, předtím ještě soustředění na Mallorce a v dubnu mistrovství světa. Díky tomu termínu stihneme předtím i nějaké silniční závody a to by mohlo být hodně pozitivní. A po šampionátu rovnou navážeme na silniční sezonu.“

Jarmila Machačová na dráze v Motole. Spolu s Lucií Hochmann se Jarmila Machačová dobře ukázaly v Glasgowě i v nově zařazené disciplíně madisonu, když skončily páté. „Naši kluci v něm byli vždy úspěšní, ale my máme ještě hodně, hodně práce před sebou. Myslím, že nejsme tak vyzávoděné a máme strašné nedostatky, ale myslím si, že by nám tato disciplína mohla sedět,“ věří Jarmila Machačová, kterou v Dukle vede Lukáš Thun. V reprezentaci pak Milan Kadlec. Za necelé čtyři roky se konají olympijské hry v japonském Tokiu. „Nad olympiádou zatím nepřemýšlím. Čtyři roky jsou strašně dlouhá doba, ale pokud mi to bude jezdit a vydrží zdraví… Končit v plánu ještě rozhodně nemám,“ dodává Jarmila Machačová.

Text: Viktor Zapletal     Foto: Dukla Praha, Pavel Myška