Olympijský vítěz z Londýna a stříbrný medailista z Ria Jaroslav Kulhavý vyhrál čtyřetapový závod Sunshine Cup Afxentia 2017. Český reprezentant hájící barvy Specialized Racing zúročil kvalitní zimní přípravu. V závěrečné – nedělní – etapě Sunshine Cupu na technickém atraktivním okruhu v národním parku Mantra tou Kampiou mu konkuroval pouze Francouz Jordan Sarrou (BH Sr Suntour KMC), který dorazil do finiše ve stejném čase.

Kulhavý startuje do sezony 2017 úspěšněji než loni do té olympijské, kdy měl v závodě na Kypru smolný pád a přivodil si Jan Škarnitzl na čele skupinky bikerů v závěrečné etapě. dvojnásobnou zlomeninu levého zápěstí. To ho pak výrazně limitovalo v jarní částí sezony. Na Kypru se dařilo i Janu Škarnitzlovi, který potvrdil v úvodu sezony výbornou formu. Škarnitzl dojel v závěrečné etapě třetí a stejné místo obsadil i v celkovém pořadí.  Pro jezdce celku Sram Mitas Trek to byl druhý závod v sezoně, když předtím absolvoval vítězně čtyřdenní etapový závod Costa Blanca Bike Race.

Mezi ženami se v závěrečné etapě dařilo nejvíce Jitce Škarnitzlové (Česká spořitelna Accolade), která dorazila do cíle jako patnáctá. Těsně za ní, osmnáctá, skončila nejmladší závodnice z elitních žen na startu – Adéla Šafářová (Nutrend Specialized). V celkovém hodnocení se nejlépe umístila Škarnitzlová, která uzavřela první desítku.

Na start poslední etapy se bohužel nemohla postavit Jana Czeczinkarová, která měla krátce před startem závodu kolizi s protijedoucím vozidlem a je v péči lékařů ústřední kyperské nemocnice v Nikosii. Za týden v neděli 5. března čeká českou reprezentaci další start, kdy se v unikátním prostředí antických rozvalin v Limassolu pojede závod kategorie C1 UCI Amathous 2017. Závod je vedený jako druhý díl Sunshine Cupu. Naši reprezentanti pojímají pobyt na Kypru jako přípravný tréninkový camp, ve kterém spojí kvalitní tréninkové a závodní kilometry. Pro olympijského vítěze Jaroslava Kulhavého je účast na Kypru poslední přípravou před slavným etapovým závodem Cape Epic, kam odlétá 13. března.

Text: Viktor Zapletal    Foto: reprezentace MTB