Po čtyřech etapách Dauphiné Libéré vede Chris Froome o 12 vteřin před Alberto Contadorem. Dnes si oba mohli dovolit projet cílem o 2:10 minuty za vítězným Jurijem Trofimovem z Kaťuše. Froome s Contadorem čeká rozhodujicí horský souboj v sobotní – tedy 7. etapě s cílovým stoupání kategorie HC do nadmořské výšky 1929 m.  Do té doby by mohl mít relativní klid, jenže nemá! Pronásledují ho časté dotazy na čistotu jeho výkonu. Naposledy musel vysvětlovat svůj inhalátor s léky proti astmatu.

Froome včera na tiskové konferenci obhajoval svou léčbu proti astmatu. „Používám inhalátor od svých dětských let. To je o mě všeobecně známé. Při větší fyzické zátěži se u mě probouzí astma,“ vysvětlil lídr stáje Sky. „Inhalace potřebuji tehdy, když mám za sebou velkou zátěž. Dělám to po celou svoji kariéru a není to nic proti pravidlům. Dokonce na to ani nepotřebuji terapeutickou výjimku. Proto mě překvapuje, že se tím někdo zaobírá,“ pokračoval Froome. „Když mě vidíte dávat interview po závodě, skoro vždycky kašlu. Jedním z důvodů je, že mám zúžené dýchací cesty. Také proto používám inhalované léky,“ dodal lídr závodu.

V některých lécích proti astmatu se nacházejí zakázané látky. Například Alessandro Petacchi dostal v roce 2008 trest zákazu závodní činnosti na 12 měsíců za nález salbutamolu. Limitujícím množstvím je výskyt 1600 mg této látky v organismu v průběhu 24 hodin. Pokud si závodník nezajistí terapeutickou výjimku, může se například u látky formoterol dostat do rozporu s pravidly, pokud se u něho v moči zjistí koncentrace vyšší než 30 ng/ml. Terapeutické výjimky jsou v profi pelotonu velmi oblíbené…

V souvislosti s dopingem čelil Froome narážkám a dotazům již loni v průběhu Tour de France. Momentálně je však pro něho podstatnější Froome a Porte. vhodně sestavit tým Sky na svou podporu při obhajobě prvenství v Tour. Loni skvěle plnil úlohu elitního domestika Richie Porte. Australan však není letos po jarním výpadku v tréninku zatím v potřebné formě, což se ukázalo na Dauphiné Libéré ve 2. etapě s cílem na kopci. Froome ji vyhrál a dal najevo, že je momentálně o kousek lepší než Contador, ale ten může mít při Tour de France k dispozici lepší podporu než keňský Brit. Zejména, když ten (zatím) odmítá v týmu Bradley Wigginse kvůli „starým křivdám“ i když ty jsou oficiálně zapomenuty… Wiggins evidentně Tour jet chce. Jeho entusiasmus se nejprve setkal v prohlášeních týmu s nadšením, ale ta se změnila a jsou v posledních dnech vyhýbavě nejednoznačná… Lze si představit, jak těžkou úlohu má David Brailsford, když má přimět Chrise Frooma k rozumu. Přímo se nabízí české přísloví: Pýcha předchází pád. Froome stále tvrdí, že výkonnost „jeho“ týmu stále vzrůstá a při Tour bude v plné formě.

Zítra je na programu Dauphiné Libéré 180 km dlouhá 5. etapa s několika horskými prémiemi 2. a 3. kategorie. Pořádná prověrka v horách čeká na peloton až v sobotu, kdy se do cíle 7. etapy dlouhé 161,5 km vyjede do nadmořské výšky 1929 m – nejvyššího bodu letošního 8etapového ročníku. Ještě předtím musí závodnící zdolat jinou horskou prémmi kategorie HC – 144kilometrové stoupání na Col de la Forclaz (1527). Poté sjedou na kótu 1192 m n. m.  a po devíti kilometrech jízdy do kopce se dočkají cíle na Émossonu. V neděli je pak čeká „jednička“ Col les Saises do 1650 m nad mořem a v závěru další „jednička“ – po 131 kilometrech cílový Courchevel v nadmořské výšce 1267 m.

-MS-   Foto: archív