Silniční cyklistika si musí zvyknout na skutečnost, kterou již loni víc než naznačila Tour de France. V Kolumbii vyrostla nová hvězda, kterou bude obtížné, nebo spíše nemožné, porazit v největších etapových závodech. Nairu Quintanovi je teprve čtyřiadvacet roků. Při své premiéře na závodě Grand Tour loni ve Francii dojel druhý. Hned další pokus teď skončil vítězstvím. Suverénním vítězstvím! Quintana si přitom v průběhu Gira stěžoval na nemoc, která mu v prvních dvou týdnech nedovolila podávat plný výkon. Vyhrál byste o hodinu, kdybyste byl zdravý? Zeptali se ho provokativně na tiskové konferenci…
Dnešní závěrečnou etapu s cílem v Terstu vyhrál po 172 kilometrech Luka Mezgec z týmu Giant-Shimano, když největší favorit závěrečného spurtu a vítěz bodovací soutěže Nacer Bouhanni nebyl schopen přinutit své nohy k obvyklému finiši. Po třech týdnech a zejména na závěr velehorského trápení posledních dnů, se všichni spurteři blížili k cíli neobvykle ztěžka. Luka Mezgec, který je považovaný za solidního „kopcaře“, si jako jediný z nich uchoval ve svalech dostatek energie na závěrečné „furioso“ . Když v posledních desítkách metrů nasadil ke spurtu, vypadalo to, jakoby se jeho soupeři zastavili. Suverénně kolem nich prolétl k vítězství v závěrečné etapě Gira. Přestože se mezi spurtéry takový počit mimořádně cení, zůstal ve stínu celkového premianta – Naira Quintany.
Svět silniční cyklistiky začal okamžitě po skončení závodu diskutovat na téma – čeho všeho je drobný Kolumbijec schopen. A trochu ty diskuse zavánějí panikou. Je totiž možné, že v následujících letech vyhraje Quintana absolutně všechny největší závody, jichž se zúčastní, obávají se mnozí. Jeho dalším letošním cílem je Vuelta, ale nezdá se, že by si s tímto závodem Quintana příliš lámal hlavu. Ihned po vítězné horské časovce, která mu upevnila vedení v závodě, Quintana zahrozil: „Giro je krok na cestě za mým hlavním cílem a tím je Tour de France 2015!“ Je možné to chápat i tak, že Vuelta 2014 je pouhou „epizodou“ a už teď je prakticky rozhodnutá…
„Kolik je mu roků? Dvanáct? Vtipkuju,“ zasmál se Michael Rogers při povídání na téma Quintana včera po svém vítězství na Monte Zoncolanu. „Ptáte se mě, jestli vyhraje několik dalších závodů Grand Tour. Ano, jistě! Do kopce jede na jiný rychlostní stupeň než všichni ostatní. A velké závody se vyhrávají v kopcích. Svůj potenciál už ukázal,“ je si jistý mistr světa v časovce z let 2003 až 2005.
„Příští rok ho vezmeme na Tour de France. Myslíme si, že Nairo může Tour vyhrát,“ straší dopředu soupeře Eusebio Unzué, manažer týmu Movistar. Quitanův týmový kolega Eros Capecchi upozrňuje na vysokou morálku a odolnost kolumbijského cyklisty: „Necítil se dobře kvůli nemoci, ale pořád si věřil. Ani na chvíli nepřipustil možnost, že by Giro vzdal, ačkoli jsem viděl spoustu závodníků, kteří v takové situaci závod jednoduše zabalili. Vyhrál Giro, když nebyl ve své obvyklé kondici. Vyhraje ještě spoustů velkých závodů. Právě začala nová éra cyklistiky.“ Toho se mnozí děsí…
„Neznám ho natolik dobře, abych mohl posoudit jeho možnosti,“ opatrně říká Cadel Evans. „Pokud si však uvědomíme, že při svém prvním startu na třítýdenním závodě dojel druhý a hned další pokus proměnil ve vítězství, určitě to mnohé naznačuje,“ dodává vítěz Tour de France z roku 2011.
„Život mě tlačí stále dopředu. V posledních dvou letech jsem urazil strašně dlouhou vzdálenost! Tour de France loňského roku pro svět objevila Nairo Quintanu. Nyní jsem vyhrál Giro d´Italia. Jsem strašně šťastný. Závod mi dodal sebevědomí, které se mi bude hodit příště, až se na Tour de France pustím do souboje se zkušenými závodníky, jakými jsou Froome a Contador.“ Nairo Quintana potvrdil původní předpoklad, že letos se Tour de France nezúčastní a jeho dalšími velkými cíly sezony jsou Vuelta Espaňa a potom mistrovství světa.
Výsledky 21. etapy (Gemona – Terst 172 km):1. Luka Mezgec (Slo/Team Giant-Shimano) 4:23:58, 2. Giacomo Nizzolo (Ita/Trek) stejný čas, 3. Tyler Farrar (USA/Garmin), 4. Nacer Bouhanni (Fra/FDJ.fr), 5. Roberto Ferrari (Ita/Lampre-Merida), 6. Leonardo Fabio Duque (Kol/Colombia), 7. Luca Paolini (Ita/Team Katusha), 8. Tosh Van Der Sande (Bel/Lotto Belisol), 9. Borut Bozic (Slo/Astana), 10. Iljo Keisse (Bel/Omega Pharma – Quick-Step) všichni stejný čas.
Celkové výsledky:1. Nairo Quintana (Kol/Movistar) 88:14:32, 2. Rigoberto Uran (Kol/Omega Pharma – Quick-Step) +2:58, 3. Fabio Aru (Ita/Astana) +4:04, 4. Pierre Rolland (Fra/Europcar) +5:46, 5. Domenico Pozzovivo (Ita/AG2R) +6:32, 6. Rafal Majka (Pol/Tinkoff – Saxo) +7:04, 7. Wilco Kelderman (Niz/Belkin) +11:00, 8. Cadel Evans (Aus/BMC Racing) +11:51, 9. Ryder Hesjedal (Kan/Garmin) +13:35, 10. Robert Kiserlovski (Chor/Trek) +15:49.
Vrchaři: 1. Julian Arredondo (Kol/Trek) 173, 2. Dario Cataldo (Ita/Team Sky) 132, 3. Nairo Quintana (Kol/Movistar) 88, 4. Tim Wellens (Bel/Lotto) 79, 5. Robinson Chalapud (Kol/Colombia) 73.
Bodovací soutěž: 1. Nacer Bouhanni (Fra/FDJ.fr) 291, 2. Giacomo Nizzolo (Ita/Trek) 265, 3. Roberto Ferrari (Ita/Lampre) 186, 4. Elia Viviani (Ita/Cannondale) 174, 5. Ben Swift (GB/Team Sky) 135.
Pořadí závodníků do 25 let: 1. Nairo Alexander Quintana Rojas (Kol/Movistar Team), 2. Fabio Aru (Ita/Astana Pro Team) +4:04, 3. Rafal Majka (Pol/Tinkoff-Saxo) +7:04, 4. Wilco Kelderman (Niz/Belkin Pro Cycling Team) +11:00, 5. Sebastian Henao Gomez (Kol/Team Sky) +56:24.
10 vítězů Giro d´Italia: 2005 – 2014:
2014: Nairo Quintana (Kol)
2013: Vincenzo Nibali (Ita)
2012: Ryder Hesjedal (Kan)
2011: Michele Scarponi (Ita)
2010: Ivan Basso (Ita)
2009: Denis Menchov (Rus)
2008: Alberto Contador (Špa)
2007: Danilo Di Luca (Ita)
2006: Ivan Basso (Ita)
2005: Paolo Savoldelli (Ita)
-MS- Foto: BBC a OPQS/Tim de Waele