S překonáním světového rekordu v hodinovce se v letošním roce spojovala především jména jezdců jako jsou Fabian Cancellara, Tony Martin nebo Bradley Wiggins. Oba stále váhají zejména kvůli nejasnostem v  pravidlech – Na jakém kole by se měly příští pokusy o rekordy odehrávat? Aktuální světový rekordman Ondřej Sosenka to měl v tomto směru v roce 2005 jednoduché. K dispozci měl podle tehdejším pravidel klasické kolo (značky Kovařík) a za šedesát minut na něm na velodromu v Krylatském ujel 49, 700 km. Před nedávnem však UCI pravidla změnila a Jens Voigt se na loni otevřeném velodromu ve švýcarském Grenchenu již 18. září (!) poměří s výkonem Sosenky na dráhovém speciálu – kole, které má parametry použitelné ve stíhačských disciplínách při oficiálních světových soutěžích.   

V souvislosti s týmem Trek Factory Racing a pokusem o nový rekord v hodinovce se mluvilo zejména o Fabianu Cancellarovi. Ten se však Jens Voigt. letos soustředí na zisk titulu mistra světa v závodě jednotlivců na světovém šampionátu v Ponferradě (28. září). Na kolo značky Trek s cílem ujet za hodinu alespoň o jeden metr delší vzdálenost než 49 700 metrů usedne Jens Voigt.  „Pro většinu příznivců cyklistiky je to nejspíš velmi překvapivá zpráva, ale naše tajné testy na velodromu v Roubaix, které se uskutečnily před závodem Dauphiné Libéré, ukázaly, že mám dobrou šanci Sosenkův výkon překonat,“ informuje Voigt, který se s profesioální cyklistikou oficiálně už rozloučil – nedávno po závodě USA Pro Challenge.

Jens Voigt je nejstarším závodníkem současného pelotonu World Tour, kam ho stále ještě můžeme řadit. Do nejvyšší světové ligy silničářů  pronikl v roce 1998, kdy získal angažmá v týmu GAN.  Už jen vyslovení názvu tohoto francouzského týmu „dávné historie“ potvrzuje skutečnost, jak neuvěřitelně dlouho se rodák z východoněmeckého Gravesmühlenu (100 km od Hamburgu) úspěšně pohybuje v profesionální cyklistice. V roce 2008 pracoval pro Carlose Sastreho na jeho vítězné Tour de France. V nejproslulejším závodě světa startoval Jens Voigt letos posedmnácté, čímž vyrovnal rekord Hincapieho a O´Gradyho. Třikrát Tour nedokončil. Kromě týmových časovek, vyhrál Voigt dvě etapy na Tour a jednu na Giru. Nejlepšího celkového umístění dosáhl v roce 2007, kdy ho klasifikovali na 28. místě. Třikrát startoval na Giru a nikdy nejel Vueltu.

Voigt.Voigt proslul dlouhými úniky, z nichž většinu protrpěl „až do hořkého konce“ – zpravidla býval dojet více či méně těsně před cílem.  Ať jsem bit, jen když se peru! Jakoby by bylo jeho heslo. Ve čtvrtek 18. září se pustí do hodinového měření svých schopností držet co nejdéle tempo v rychlosti nad 50 kilometrů v hodině. Doufá, že bit tentokrát nebude on, ale tři číslice – 49,7.

„Překonat světový rekord v hodinovce je pro mě velkou výzvou – z fyzického i mentálního hlediska. Je to velký projekt, který se uskuteční také díky Fabianu Cancellarovi. Dokázal už nashromáždit spoustu cenných údajů, které teď můžu využít. Trek byl mým nápadem od počátku nadšený a plnou podporu jsem získal také od generálního manažera týmu Luky Guercileny,“ říká německý cyklista, který oslaví třiačtyřicáté narozeniny den před pokusem v Grenchenu. Je to fascinující událost – supr težký test člověka se svým strojem proti času. Ve hře je spousta logistiky – kdy, kde, jak, a tak dále,“ říká Voigt. Kdy a kde už se svým týmem vyřešil. Zbývá dořešit „jediné“ – Jak?

„Na hodinovku se dívám jako na poslední dárek svým fanouškům. Ještě než opona definitivně spadne, chci jim dát něco speciálního. Hodlám předvést dobrý výkon. Nebude to žádný cirkus, ale seriózní sportovní boj. Hodinovka v posledních letech ztratila něco ze svého kouzla. Možná můj pokus odstartuje větší zájem o tuto disciplínu. Třeba se mi podaří stanovit v hodinovce nové měřítko, se kterým budou další cyklisté měřit v budoucnu své schopnosti. Svým způsobem stavím v cyklistice most – závodil jsem ještě s Boardmanem, Indurainem i Sosenkou. Nyní závodím s Fabianem a jeho generací. Pokud se mi to podaří, spojím tyto generace dohromady. Nedělám si iluze, že můj případný rekord vydrží – jednou ho překoná Fabian, nebo některý jiný specialista. Jdu do toho taky proto, že se mi libí představa, jak si v pětasedmdesáti posadím svá vnoučata na klín a začnu jim vyprávět…“

-MS-  Foto: Trek Factory Racing