Ve čtvrtek v 19 hodin vyrazí Jens Voigt ve švýcarském Grenchenu do hodinového boje s bolestí, na jejímž konci se pravděpodobně stane novým světovým rekordmanem. Současný platný rekord drží Ondra Sosenka z léta roku 2005, kdy na velodromu v Krylatském dosáhl výkonu 49 700 metrů. Na kole klasických parametrů. Voigt bude mít k dispozici speciál odpovídající pravidlům současné dráhové cyklistiky. Nebude tedy de facto soupeřit se Sosenkou, ale ani s výkony doby „bez pravidel“, které vévodí výkon Chrise Boardmana z roku 1996. Tehdy na svém „super stroji“ ujel na velodromu v Manchesteru 56 375 metrů, což je stále nejdelší vzdálenost, jakou kdy člověk za hodinu na kole ujel. Časovky na silnici s větrem v zádech se nepočítají! Jens Voigt zítra svým výkonem stanoví základní hodnotu nové éry hodinovky. A PelotonSport bude při tom!

O úspěchu Voigta téměř nikdo nepochybuje. Oproti Sosenkovi bude mít značnou výhodu díky svému kolu, které mu vytvořila firma Trek Voigt na dráze v Grenchenu.úpravou časovkářského speciálu. Na ten je Voigt zvyklý ze své silniřářské kariéry. Sám současný světový rekordman je přesvědčený o tom, že Voigt se může za hodinu dostat výrazně nad hranici 50 km/h. „Neviděl jsem Jensovo kolo, ale předpokládám, že  může za hodinu zajet i více než 53 kilometrů,“ předpokládá Ondra Sosenka. Podobný odhad – v rozmezí 52 až 53 km/h vyslovuje také Eddy Merckx, který na jaře varoval Fabiana Cancellaru, aby si svůj pokus o světový rekord v hodinovce pořádně rozmyslel. Švýcarský „Spartakus“ hodlal svou jízdu absolvovat v Mexiku. „Výhodou je tam nadmořská výška přes dva tisíce metrů. Můžete si dovolit točit těžší převod, ale na nižší koncentraci kyslíku si musíte dlouho zvykat. Chce to speciální přípravu. Odskočit si na hodinovku jen tak – ze silnice se nemusí vyplatit. Sám jsem v roce 1972 trénoval na trenažéru v garáží šest týdnů se simulovanou nadmořskou výškou 2000 metrů,“ vzpomíná Merckx. Jenže Voigt svůj pokus absolvuje v Grenchenu, který leží sice na dohled hor, ale přesto v nížině. Zítra se dozvíme, jak se sžil se svým kolem i jízdou na velodromu. Ke svému záměru se rozhodl již na počátku léta, když se Cancellara svého pokusu prozatím vzdal. Využil však všech jeho nasbíraných zkušeností.

 Dráhové kolo Jense Voigta.Jak dlouho vydrží jeho předpokládaný rekord a vůbec současná pravidla hodinovky? Těžko říct, jisté je, že do hodinovky by se v brzké budoucnosti rádi pustili například Tony Martin i Bradley Wiggins. Z tohoto pohledu má Jens Voigt nejvyšší čas se zapsat do historie této disciplíny!

 

Manfred Strnad    Foto: Trek