Mladí závodníci Bauknecht Author se dnes postavili na start Závodu míru U23 na zbrusu nových kolech Author Charisma 77 a jejich nová geometrie splnila své očekávaní. Závod zařazený do kategorie 2.2U23 odstartovalo z města Jeseník 108 jezdců, kteří se hned vydali vstříc Ramzovskému sedlu a první horské prémii. Tu ovládl Belgičan Vanbiessen z Lotto Belisol, jehož však záhy peloton pohltil. Ani další únik Řeka Chatzakise nebyl úspěšný a na druhou horskou prémii na Žárové dojel celý balík pohromadě.

Než se začalo stoupat na Skřítek, který byl nejvyšším bodem dnešního dne, pustila se do úniku desetičlenná skupina. Z té nakonec vydržela pouze čtveřice a tam nechyběl Przemyslaw Kasperkiewicz, kterého doplnil ještě Slovinec Hiti a Belgičani Bosman s Van Breussegem. Na Skřítku, kde vrchařskou prémii vyhrál Belgičan Bosman, měla skupina náskok 1:40 a v následném sjezdu se do ní zvládl dotáhnout ještě Adam Valeš z SKC Tufo Prostějov. 

Przemyslaw Kasperkiewicz v pětičlenné skupině dál udával tempo a při prvním průjezdu, jinak cílovým Rýmařovem, vyhrál sprinterskou prémii,Peloton ZM U23. což zopakoval i na druhé v Břidličné. Zhruba 25 km před cílem ztrácela hlavní skupina 2:10 a vedoucí pětice se pomalu blížila do dvou 12 km dlouhých závěrečných okruhů. V tu chvíli se v pelotonu začalo závodit a náskok jezdců v úniku se začal výrazně snižovat. Na to naštěští včas zareagoval Kasperkiewicz s Tomem Bosmansem z belgického celku VL Technics Abutriek a pustili se do dalšího nástupu. Náskok se snižoval i nadále a 3 km před cílem činil již pouhých 30 vteřin. Przemek Kasperkiewcz však opět ukázal svou sílu a chuť a do cíle v Rýmařově si s přehled dojel pro vítězství v dnešní etapě. 

Skupina, v které jsme dnes odjeli výborně spolupracovala. Navíc s každým šlápnutím se mi jelo lépe a lépe a nebál jsem se zaútočit i na sprinterských prémiích, které jsem vyhrál. Dvacet kilometrů před cílem jsem znovu útočil a naštěstí se ke mně přidal i Belgičan Bosman, což mi velmi pomohlo. Poté co jsem v závěru viděl, že náskok udržíme, tak jsem nechtěl přijít o vítězství a spurt jsem zahájil již 200 m před cílem a povedlo se. Z vítězství mám velkou radost a i když to bude zítra velmi těžké, chtěl bych opět zabojovat o přední příčky a udržet žlutý trikot,“ zhodnotil dnešní vítězství Przemek.

Stupně vítězů po 1. etapě ZM U23. Zítra tedy nastoupí na startovní čáru v žlutém dresu vedoucího závodníka a společně s ostatními se vydá na sice nejkratší – 93 km dlouhou, ale za to královskou etapu, která bude mít cíl ve výšce 1491 m n. m. na Pradědu.

Výsledky 1. etapy (122km): 1. Przemyslaw Kasperkiewicz (POL) Bauknecht Author 2:57:09, 2. Tom Bosmans (BEL) VL Technics Abutriek +0:00, 3. František Sisr (CZE) Dukla Praha +0:09, 4. Luka Pibernik (SLO) Radenska +0:09, 5. Kenneth Van Rooy (BEL) Lotto Belisol +0:09, 24. David Dvorský (CZE) +0:09, 67. Tomáš Zechmeister (CZE) +1:26, 68. Jan Kadúch (CZE) +1:26, 75. Jan Svorada (CZE) +1:26, 79. Tomáš Kalojíros +2:33 – všichni Bauknecht Author

 –MŽ/Bau-    Foto: Jan Brychta/Svět cyklistiky