Olympijský šampion versus mistr světa! V sobotu si na úvod klasikářské sezony Greg Van Van Avermaet a Peter Sagan zopakovali loňský souboj v závodě Omloop Het Nieuwsblad. Se stejným výsledkem jako loni. Vyhrál Belgičan, fenomén ze Slovenska v mírně se zvedající cílové rovince v posledních metrech zaostal. 71. ročník závodu se startem a cílem v Gentu se poprvé dostal do elitní společnosti podniků World Tour. V neděli pak Sagan na trati z Kuurne do Bruselu a zpět (kategorie 1.1.) neplýtval tolik silami jako v sobotu a ve spurtu menší skupinky suverénně zvítězil. „Včera jsem na trati příliš plýtval energií. Dnes jsem se také poučil z loňského roku, kdy jsem útočil příliš brzy,“ řekl po závodě Kuurne-Brusel-Kuurne dvojnásobný mistr světa.

Po sobotním závodě přiznal Peter Sagan v Gentu: „Na Grega Van Avermaeta jsem dnes neměl nohy.“  Sagan se svěřil, že na trati dlouhé dvě Greg Van Avermaet vítězí v 71. ročníku závodu Omloop.stovky kilometrů „spálil moc brzy příliš mnoho sirek.“ Něco podobného se stalo také loni v závodě Kuurne-Brusel-Kuurne. V dresu svého nového týmu Bora-Hansgrohe působil uvolněněnějším dojmem, než v předchozích sezonách, kdy dost trpěl kritikou „náladového Olega“ za „věčně druhá místa“. Hned v neděli potvrdil, že prokletí druhých míst je minulostí.  Únava ze soboty ho přinutila krotit energii, kterou si schoval do rozhodujícího okamžiku spurtu z pětičlenné skupinky.

 

 

Průběh závodu Omloop Het Nieuwsblad můžete shlédnout zde:

http://www.steephill.tv/omloop-het-nieuwsblad

Další porce dvou stovek závodních kilometrů v neděli prozradila, že je Sagan v úvodu sezony ve výtečné kondici. „Jestli se můžu dál zlepšovat? Doufám!“ Odpověděl na dotazy v souvislosti s hlavními jednorázovými závody v dubnu – Okolo Flander a Paříž – Roubaix. „Kondice je jedna věc a výsledky druhá. Nejlepší je, když se cítím dobře a ještě k tomu vyhrávám. Věřím, že další těžké závody mě posunou dopředu. Doufám, že moje výkonnost poroste,“ věří Sagan.

Peter Sagan, za ním v háku Sep Vanmarcke a Greg Van Avermaet. „Měl jsem štěstí, že jsem se dostal dopředu do skupinky pěti závodníků, ale klidně bych po sobotě bral i sprint z velké skupiny. Bylo mi celkem jedno, jestli nás peloton dostihne, anebo ne,“ přiznal na tiskové konferenci. Jestli je na tom výkonnostně lépe než loni touto dobou, Sagan přesně odhadnout nedokáže, anebo nechce. „Těžko říct,“ říká na toto téma. „Letos mám za sebou jiný program. V každém případě jsem po měsíčním tréninkovém kempu rád, že jsem si zazávodil. A chci být dobře připravený na Strade Bianche (pozn. 4. března), Tirreno (pozn. 8. – 14. března) a další klasiky,“ jmenuje priority jara sedmadvacetiletý rodák ze Žiliny.

 

Průběh závodu Kuurne-Brusel-Kuurne můžete shlédnou zde:

          http://www.steephill.tv/kuurne-brussels-kuurne/

 

Text: PelotonSport   Foto: CN