Po čtvrtečním vítězství v týmové časovce dominovali jezdci stáje Etixx-Qiuck Step i druhé etapě letošního Czech Cycling Tour. Etapu dlouhou 178 kilometrů z Olomouce do Uničova vyhrál teprve dvacetiletý kolumbijský mladík Fernando Gaviria a to jej v průběžném pořadí dokonce poslalo do růžového trikotu vedoucího jezdce závodu z něhož vysvlékl svého týmového kolegu Zdeňka Štybara. Za Gaviriou, který má ve sírce úspěchů titl mistra světa v dráhovém omniu, dospurtovali v Uničově pro druhé místo Polák Pawel Franczak z týmu Active Jet a pro třetí Rakušan Daniel Schorn z Bory-Argon 18.

Do cíle 2. etapy dorazila jako první desetičlenná skupina v níž byli hned čtyři jezdci Etixxu, k české radosti Štybar a Petr Vakoč, dále Gaviria a PieterGaviria ve spurtu. Serry z Belgie. Dále v ní byli i další Češi Alois Kaňkovský (Whirlpool Author), Jan Bárta (Bora-Argon 18) a Michal Schlegel (AWT Greenway).

CCT druhá etapa.Chtěli jsme etapu kontrolovat, ale pak na terezínu zaúřadovali holandští jezdci. Naštěstí jsme tam byli s nimi,“ pochvaloval si v cíli Zdeněk Štybar. „V posledním kole jsme to pak ještě rozdělili. Já zkusil odjet ještě sám, ale nepovedlo se a poté jsem věděl, že pro závěrečný spurt máme Gaviriu. Před královskou etapou jsme ale na tom dobře, ovšem jezdci Bory jistě něco zkusí. Bárta jel v kopcích velmi dobře již na Tour a je hodně silný. Nejelo se mi dnes moc dobře, sami jsme si etapu v závěru navíc udělali hodně těžkou, ale byl to hezký závod,“ dodal Zdeněk Štybar.

Se ztrátou 26 vteřin dorazila do cíle skupina osmi pronásledovatelů. Peloton ztratil dokonce 3:27 minuty. V něm přijeli v dresu českého výběru Leopold König a Karel Hník a Jan Hirt z týmu CCC Polsat. „Byla to hodně těžká etapa, ve které jsme nastoupali 1600 metrů. Nepříjemné bylo velké vedro. Když se to rozdělilo, udělal jsem chybu,“ připustil Leopold König. „Pouštěl jsem motorku a pak díru nedojel. Po ztrátě z časovky to však pro mě dnes nic neřešilo, ale když se budu v další etapě cítit dobře, chtěl bych zaútočit na etapový vavřín,“ předpověděl Leopold König svůj kvalitní výkon v královské etapě Czech Cycling Tour.

Krátce po startu unikla z pelotonu čtveřice Joey van Rhee (Niz.), Jan Hošek (Whirlpool Author), Francouz Alexis Guerin (AWT Greenway) a dánský jezdec Christian Lund (Coloquick). Na dvacátém kilometru měli k dobru před pelotonem čtyři minurt, za dalších dvacet kilometrů již pět minut. To se však již na čele pelotonu začali točit jezdci Etixxu, takže odstup se již nezvětšil. Ve velkém vedru ze skupiny odpadli Lund a van Rhee, ale Guerin a Hošek pokračovali dále a sbírali body na vrchařských, hlavně Guerin a rychlostních prémiích, zde zase Hošek. Těsně před vjezdem na tři okruhy dlouhé jedenáct kilometrů v okolí Uničova však i oni přesile soupeřů podlehli.

Ve druhém kole rozjeli na větru ostré tempo nizozemští jezdci a vepředu bylo rázem jen osmnáct jezdců. V posledním okruhu navíc podobné udělali Skupina ve druhé etapě CCT. závodníci Etixxu a skupina se rozdělila na dvě devítky. Poté ještě zkusit samostatně nastoupil Štybar, ale když se za něj zavěsil Kaňkovský, tak svou snahu vzdal a rozhodovalo se ve spurtu. Na sedm set metrů dlouhé cílové rovince byl jasným králem mistr světa z dráhového omnia Gaviria, který vyhrál naprosto lehce s téměř pětimetrovým náskokem.

Spokojený se svým výkonem i s výsledkem druhé etapy byl i Jan Bárta, který pomohl rozjet spurt pro třetího Schorna. „Když se to v posledním kole rozdělilo, jeli jsme dvou, což bylo dobré. Etapa se mi zdála těžší, než jsem před jením startem očekával. Před královskou etapou jsme dva vepředu, ale Etixx má přesto početní převahu,“ řekl v cíli Jan Bárta.

Výsledky 2. etapy: Olomouc – Uničov (178 km): 1. Gaviria (Kol./Etixx-Quick Step) 4:31:42, 2. Franczak (Pol./Acxtivejet), 3. Schorn (Pol./Bora-Argon 18), 4. Kaňkovský (ČR/Whirlpool Author), 5. Bárta (ČR/Bora-Argon 18), 6. Štybar (ČR/Etixx), …8. Vakoč (ČR/Etixx), 9. Schlegel (ČR/AWT Greenway) všichni stejný čas, 28. Polnický, 30. Hunal, 41. Bucháček (všichni ČR/Whirlpool), 51. Hník (ČR), 61. Černý, 71. Hirt (oba ČR/CCC), 74. König (ČR) všichni -3:27.

Průběžné pořadí: 1. Gaviria 4:55:09, 2. Štybar +9, 3. Serry +10, 4. Vakoč +10, 5. Schorn +16, 6. Bárta +20, …8. Kaňkovský +1:05, 9. Schlegel +1:12, 24. Černý +4:10, 25. Hirt +4:10, 30. Polnický +4:32, 32. Hunal +4:32, 33. Bucháček +4:32, 60. Hník 5:10, 62. König +5:26, 80. Kukrle +11:55, 86. Hošek (všichni ČR) +12:18.

Text: CCT   Foto: Jan Brychta / Czech Cycling Tour

Brožura závodu s etapami http://www.ttvsportgroup.cz/zavody/czech-cycling-tour/brozura-book/

Výsledky http://www.ttvsportgroup.cz/zavody/czech-cycling-tour/vysledky-1/

Facebookové stránky závodu https://www.facebook.com/CzechCyclingTour