Čtyřnásobný mistr světa v časovce Fabian Cancellara toužil loni po duhovém dresu ze závodu jednotlivců. Z jedenáctého místa v Ponferradě byl zklamaný stejně jako z celé sezony. Dalo by se očekávat, že do té letošní vstoupí s ambicí vyrovnat účty se soupeři právě při světovém šampionátu. Zejména když vyhlašuje: „Objevuje se hodně ambiciózních mladíků, ale já jsem taky ještě hladový po vítězství.“ Současně ovšem dodává: „Nepřemýšlím dál než dva měsíce dopředu.“ Tedy na konec bloku jarních klasik, které skončí prestižním „Peklem Severu“ v neděli 12. dubna. Co dál? „Nevím, ale o své budoucnosti rozhodnu jen já sám,“ říká Spartacus, který během své kariéry vyhrál sedm Monumentů: Milan-Sanremo a třikrát Okolo Flander i Paříž – Roubaix. Spekuluje se, že případné čtvrté a tedy rekordní prvenství v „Ronde“ by ho natolik uspokojilo, že by mohl kariéru ukončit už letos na jaře. 

Jak naloží Cancellara se snem o duhovém trikotu ze závodu jednotlivců na mistrovství světa? „Letos se šampionát koná v americkém Richmondu a příští rok v Dauha. Oboje pro mě znamená vzdálenou budoucnost, o které teď nepřemýšlím,“ vysvětluje švýcarská legenda klasik. Na téma plnění snů se nedávno vyjádřil výstižně Bradley Wiggins: „Strašně rád bych zakončil silničářskou kariéru vítězstvím v Roubaix, ale ten závod je tak nepředvídatelný, že se mi to možná v životě nepodaří. Existují prostě věci, které nedokážete a musíte je oželet.“ Právě Sira Bradleyho považuje Fabian Cancellara za jednoho z nejvážnějších soupeřů letošního jara. „Když se Wiggo na něco soustředí,  obvykle toho dosáhne,“ připomíná Cancellara avizovaný útok loňského mistra světa v časovce na prvenství v závodě Paris – Roubaix, ve kterém zatím dosáhl nejlépe devátého místa. „Když on i jeho tým pořád zdůrazňují Roubaix, neznamená to, že se Brad nepokusí vyhrát třeba Ronde,“ upozorňuje Fabian na možnou „maskovací taktiku“ týmu Sky.  V jeho dresu však závodí i další skvělí silničáři s ambicemi uspět v klasikách – „Géčko“ Geraint Thomas a Ian Stannard.

Soupis vážných uchazečů o prvenství v nadcházejícím jaru je obsáhlý. Patří mezi ně i Sep Vanmarcke, jehož kvality měl Fabian Cancellara Cancellara a Boonen.možnost prozkoumat zblízka už vícekrát. „Letos nebude mít k dispozici tak silný tým jako v minulosti,“ upozorňuje Cancellara. Jeho stáj Trek naopak posílila o Gerta Steegmanse, dlouholetého „dvorního domestika“ Toma Boonena. „Gertova přítomnost celý náš tým posunuje výkonnostně nahoru a mně osobně dává motivaci trénovat ještě tvrději než dřív,“ vyznává se Cancellara. Jaké šance na úspěchy dává letos Boonenovi, který má podobně jako on ve sbírce sedm vítězství v Monumentech? „Tom se brzy stane otcem. „A jsem tomu moc rád,“ přiznává Fabian Cancellara, jehož manželce Stefanii se druhá dcera Elina narodila v roce 2012 a tehdy nezajel „skoro vůbec nic“. Naopak v sezonách 2011 a 2013 vyhrál Ronde i Roubaix. „Tom bude mít k dispozici silný tým a pořád je to velký závodník. Přesto si myslím, že role táty ho letos v závodní sezoně ovlivní,“ předpokládá Cancellara.

Jestliže se v nedávné minulosti řešila před Ronde a Roubaix otázka, jestli zvítězí Boonen nebo Cancellara, letos se „smečka vlčáků“ výrazně rozrostla – Niki Terpstra, Zdeněk Štybar a Stijn Vandenbergh z Etixxu do ní rozhodně patří podobně jako Greg Van Avermaet a John Degenkolb. Zdá se však, že Cancellara považuje za úplně nejvážnějšího soupeře Petera Sagana. O deset roků mladší Slovák opustil Cannondale a dal se do služeb bohatého celku Tinkoff-Saxo. „Sagan změnil tým, ale nejde o obyčejnou změnu. Stavá se lídrem velké stáje. S tím přichází i vysoký plat. Uvnitř týmu na něho zákonitě vyvinou silnější tlak, než na jaký byl zvyklý. Velká očekávání přijdou ze všech stran. Uvidíme, jak se s tím vyrovná,“ uvažuje Cancellara v podobném duchu jako v případech Vanmarcka a Boonena.

-MS-    Foto: Patrick Verhoest