Třetí etapu sedmého ročníku Czech Cycling Tour rozhodl na 199 km dlouhé trase z Mohelnice do Šternerku odvážným výkonem Leo König z reprezentačního výběru. Čeští jezdci tentokrát ovládli kompletně stupně vítězů, když za osamoceným Königem dospurtoval na druhé pozici Karel Hník a třetí dojel Jan Bárta. Před závěrečnou nedělní etapou zajistilo Petru Vakočovi průběžné vedení v závodě páté místo. Před Janem Bártou drží ovšem minimální náskok šesti vteřin. Po Zdeňku Štybarovi a Fernando Gaviriovi je mladý český závodník třetím reprezentantem stáje Etixx-QuickStep, který obléká růžový dres lídra Czech Cycling Tour.

Přestože na jezdce čekalo devět vrchařských prémií téměř dvě stě kilometrů dlouhé etapy v náročných terénech Jeseníků a opět Tomáš Bucháčektropické vedro, kdy rtuť teploměru neklesla pod 35 stupňů Celsia, začalo se hodně zostra hned od začátku. Jeden pokus o únik střídal další a peloton za první hodinu ujel téměř padesát kilometrů. Přesto se ještě před čtvrtinou etapy podařilo uniknout desítce jezdců v níž byl z domácích jezdců Tomáš Bucháček (Whirlpool Author) a krátce po první vrchařské prémii na Ramzové je dojela dvojice v níž byl Tomáš Koudela (ČR). Jezdci v úniku dobře spolupracovali a jejich náskok rychle narostl na čtyři minuty. Nejaktivněji z uprchlíků se projevili Bucháček a Oscar Riesebeek z Nizozemí a především oni sbírali body na vrchařských i rychlostních prémiích.

Nejvíce měla skupina k dobru kolem pěti minuty, ale čím víc se blížil závěr, tak na statečné cyklisty přicházela únava a díky větší aktivitě týmu Etixx-QuickStep a polské stáje CCC Sprandi Polkowice se náskok začal tenčit. A ten se rozplynul před závěrečným finále, kterým byly tři desetikilometrové okruhy ve Štenberku s vyhlášeným stoupáním po kostkách na trati Ecce Homo na níž se jezdí motoristické závody do vrchu.

Zatímco v předchozích etapách jezdci v reprezentačních trikotech ČR příliš vidět nebyli, tak dnes si napravili reputaci. Pracovali pro svého lídra Königa, který po nabrané ztrátě z úvodu závodu vyhlásil útok na etapový vavřín. Pracoval pro něj celý tým a v závěru se navíc blýskl i Hník. ,,Odtáhl jsem rovinu Kenymu před nájezdem na poslední okruhy. Pak jsem už jenom likvidoval nástupy. Dneska jsme to zvládli takticky dobře a jsme s dnešní etapou maximálně spokojení. Z minulého roku jsem věděl, že pokud chci něco udělat v tom závěru, musím nastoupit 500 metrů před cílem. Jsem moc rád, že nám to takhle vyšlo. Skvělá práce celého týmu,“ řekl Karel Hník.

König s Hirtem.S dvojnásobným vítězem celého závodu z minulých let Königem se udržel ještě Jan Hirt (CCC), ale v posledním stoupání na Ecce Homo s ním tempo již neudržel a König tak zopakoval svůj triumf ve Štenberku z před dvou let. „Nic jiného mi nezbývalo, protože po časovce jsme přišli o celkové pořadí. Včera nechci říkat, že jsem se trochu šetřil, ale myslel jsem na dnešek, protože vítězství v etapě je víc než být pátý celkově,“ řekl v cíli velmi spokojený König.

„S Hirtem jsme byli asi dva nejsilnější, takže jsme normálně odjeli na výkonnost. Honza pak trošku ztrácel, tak jsem na něj chvilku Leo König.čekal. Odpadl v tom posledním kole a tak jsem jel sám. Ale bylo to těžké, nebylo jednoduché odpárat všechny soupeře. Přece jen tady není konkurence jen nějaké druhé ligy, tak jsem si  musel docela hrábnout, abych vyhrál a navíc je super druhé místo Karla, pokračoval König, který vyhrál poprvé od vítězné etapy na Vueltě 2014. „Napadlo mě to a přemýšlel jsem už ráno, že by bodlo nějaké vítězství. Dnes byla velká příležitost, tak jsem rád, že jsem ji využil. Ten pocit zvedat ruce není tak častý, bylo to hezké,“ dodal König.

Jan Bárta. Až do závěrečného okruhu se mezi nejlepšími držel i Zdeněk Štybar, ale poté co jej začaly brát křeče, tak se propadl. Za vítězným Königem přivedl skupinu pronásledovatelů Hník a a za ním další Čech Bárta, který před etapou říkal, že je rozhodnuto a myslel tím jasné postavení jezdců Ettixu, ale nakonec se před nedělním finále dostává na druhé místo jen těsně za Vakoče. „Ten závěrečný kopec byl strašně těžký. V posledním kole jsem jej musel tahat celý sám a to samé potom ve sjezdu. Sil jsem měl dostatek, měl jsem dobré nohy, ale náročné to bylo velmi. Etixx to má stále skvěle rozjeté, má silný tým, uvidíme ale zítra,“ neskládá zbraně Bárta.

Naopak Vakoč a jeho spolujezdci budou zítra růžový trikot hájit. „Jsem rád, že jsem udržel pro náš tým trikot lídra závodu. V pořadí Petr Vakoč. jsme tam byli čtyři a aspoň, že to vyšlo takto. Zítra to ale bude ještě těžké, okruh bude tvrdý. Budeme muset vývoj kontrolovat. Dnes byla náročné hlavně závěrečné okruhy s tvrdým stoupáním a udělali jsme tam chybu, když jsme nechali ujet Königa. Zkoušel jsem jej dojet, ale chytly mě křeče a zezadu mě skupinka dojela. Poslední kolo jsem začal s půlminutovou ztrátou, v kopci smazal 15 vteřin a po sjezdu skupinu dojel kilometr před cílem,“ popsal závěr etapy Petr Vakoč, kterému se rýsuje první vítězství v etapovém závodu v barvách stáje Etixx-Quick Step.

Výsledky 3. etapy (Mohelnice – Štenberk, 199 km): 1. König 4:55:47, 2. Hník (oba ČR) +31, 3. Bárta (ČR/Bora-Argon 18), 4. Cieslik (Pol./Whirlpool Author), 5. Vakoč (ČR/Etixx), 6. Kvasina (Chor./Team Felbermayr) všichni +31, …8. Hirt (ČR/CCC) +36, 11. Schlegel (ČR/AWT Greenway) +1:18, 13. Polnický (ČR/Whirlpool Author) +1:26, 19. Štybar (ČR/Etixx) +1:28, 33. Bucháček +5:00, 45. Hunal (oba ČR/Whirlpool Author) +10:55, 51. Koudela (ČR) +10:55.

Pořadí po 3. etapě: 1. vakoč 9:51:37, 2. Bárta +6, 3. Serry (Belg/Etixx) +47, 4. Štybar +56, 5. Cieslik +1:21, 6. Schlegel +1:49, …8. Hirt +4:05, 11. König +4:35, 16. Hník +4:54, 19. Polnický +5:17, 26. Bucháček +8:02, 41. Hunal +14:46, 47. Kaňkovský (ČR/Whirlpool Author) +15:07, 64. Černý (ČR/CCC) +21:51.

Text: CCT    Foto: Jan Brychta / Czech Cycling Tour“

Brožura závodu s etapami http://www.ttvsportgroup.cz/zavody/czech-cycling-tour/brozura-book/

Výsledky http://www.ttvsportgroup.cz/zavody/czech-cycling-tour/vysledky-1/

Facebookové stránky závodu https://www.facebook.com/CzechCyclingTour