Před Leo Königem se otevírá velmi reálná možnost zakusit Giro d´Italia i Tour de France   „na jeden zátah“. Vyplývá to z dnešního rozhovoru Davea Brailsforda pro server CyclingNews, ve kterém potvrzuje vůdčí roli Chrise Frooma v závodě Okolo Francie, přičemž Richie Porte dostane šanci ukázat se v roli lídra při Giru. Jak to tohoto schematu zapadá Leo König? „Tým ještě můj program oficiálně nepředstavil, ale kombinace Giro – Tour je v mém případě logická jako další postupný krok ve zvyšování výkonnosti,“ informuje Leo König z tréninkového kempu na Mallorce, který se blíží k závěru.

„Příští Tour nabídne mimořádně přitažlivou podívanou. Chris, Quintana, Nibali a Contador v jednom závodě – všichni proti všem. Na jejich souboj se těšíme už nyní! Ať vyhraje nejlepší z nich,“ přeje si Dave Brailsford. „Jako tým jsme se rozhodli, že Chris je tím pravým jezdecem pro Tour. Je vynikající vrchař i časovkář a myslím si, že se nemá čeho bát. Jestliže jste velký etapový jezdec, musíte se umět předvézt v jakémkoli terénu,“ naráží Brailford na poněkud nevyváženou trasu příští Tour de France s minimem časovkářských kilometrů.

„Náš tým vstupuje do šesté sezony a mám pocit, že do našem týmu zavál čerstvý vítr. Dokonce se mi zdá, jako bychom vytvořili úplně novou Nové posily týmu Sky.stáj. Provedli jsme několik personálních změn a ty znamenají víc než jen evoluci existujícího týmu,“ říká Brailsford obecně, ale je zřejmé, že mezi ty nejpodstatnější novinky ve stáji Sky tvořící „úplně nový tým“ patří příchod Leo Königa.

Do týmu Sky stále ještě patří i Sir Bradley Wiggins, jehož hlavním cílem před ukončením kariéry je zisk dalšího olympijského zlata na dráze v Riu. V současné době se však připravuje speciálně na klasiku Paříž-Roubaix. Po ní má ze sestavy World Tour týmu odejít a na dráhu se připravovat v rámci rozvoje své vlastní stáje. „Jeho přístup k přípravě na Roubaix je stejně impozantní jako býval vždy v minulosti k jiným cílům. Jestliže se mu podaří Roubaix vyhrát, stane se jedním z opravdových velikánů sportu,“ je přesvědčený Brailsford. V této souvislosti se chce dodat, že Wiggins už tím velikánem dávno je. Zejména, v kontextu skutečnosti, že letos v rámci „nepříliš vydařené sezony“ nejen že vyhrál etapák Okolo Kaliforie, ale získal zlatou medaili na mistrovství světa v časovce, když výrazným způsobem porazil fenomenálního specialistu Tony Martina.  

Leo König.Když se Dave Brailsford ohlíží za sezonou 2014, nachází logické důvody z ústupu ze slávy sezon 2012 a 2013, kdy Team Sky postupně vyhrál Tour de France díky Wigginsovi a Froomovi. „Víme o spoustě týmů, které dnes trénují podle našeho receptu. Musíme proto nacházet nové a lepší tréninkové postupy. Je to pro nás zajímavě a dokonce i zábavné,“ ujišťuje Brailsford. „Richie podal skvělý výkon na Tirreno-Adriatico, ale potom měl zdravotní problémy a nevyšlo mu to s Girem. Chris prožil během roku pády, které hodně ovlivnily jeho výsledky, Gerraintu Thomasovi se nedařilo na Paříž-Nice, ale náladu celému týmu spravil Bradley, když vyhrál časovku na světovém šampionátu. Také vítězství Chrise v Ománu a v Romandii jsou úspěchem. Celý tým ohromně povzbudil charakterem, který prokázal na Vueltě,“ připomíná druhé místo Frooma – největší úspěch týmu Sky v etapových závodech loňského roku.

V souvislosti s oživením Teamu Sky příchodem nových jezdců jmenuje Brailsford zejména Leo Königa, Nicolase Roche a a Wouta Poelse. „Jsem opravdu šťastný, jak se nám vydařil kemp na Mallorce. Nová krev vlila energii do žil celému týmu,“ pochvaluje si šéf týmu Sky.

Manfred Strnad    Foto: Pavel Myška a archív