Toskánské silničky v sobotu ožijí soubojem cyklistů při první letošní italské klasice Strade Bianche (UCI 1.1) Závod se pořádá teprve od roku 2007, ale popularitu si rychle získal díky výhodnému termínu – dva týdny před Milan-San Remo. Profilem zvlněná trasa na mnohdy prašných silnicích se za špatného počasí může proměnit v podobné martyrium jako belgické klasiky se zrádnými „pavé“. Téměř dvě stovky závodních kilometrů absolvuje Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo). Prvenství obhajuje Moreno Moser z Cannondalu, na druhém místě loni dojel jeho týmový kolega Peter Sagan. Oba patří mezi favority i letos. Trasa Strade Bianche se oproti loňsku částečně mění kvůli silnými dešti poničeným cestám.  

Startovní listina Strade Bianche je nabitá velkými jmény. Premiéru si odbude Bradley Wiggins toužící restartovat svou kariéru po loňském Moreno Moser.trápení na Giru. Podpoří ho například týmový kolega z týmu Sky Ian Stannard – vítěz nedávné klasiky Omloop. Startují také dvojnásobný vítěz Fabian Cancellara (Trek), Alejandro Valverde (Movistar – vítěz tří etap i celkový nedávné Ruta del Sol), Cadel Evans, Greg van Avermaet a Samuel Sanchez, který po dlouhém hledání dostal smlouvu u BMC, Mark Cavendish, Alessandro Petacchi a Michal Kwiatkowski (OmegaPharma-QuickStep), Damiano Cunego (Lampre-Merida) a Luca Paolini (Kaťuša).

Vítězové: 2007 – Alexandr Kolobněv, 2008 – Fabian Cancellara, 2009 – Thomas Löfkvist, 2010 – Maxim Iglinskij, 2011 – Philippe Gilbert, 2012 – Fabian Cancellara, 2013 – Moreno Moser.

Strade Bianche startuje v San Gimignanu, na trase je 10 úseků po šotolině a podobně zrádném povrchu. Po 197 km se končí v Sieně 16% rampou v závěrečném kilometru. Řada závodníků absolvuje také nedělní Roma Maxima jako přípravu na Tirreno-Adriatico (12. – 18. 3.)

Přímý přenos ze Strade Bianche je možné sledovat na:

http://www.steephill.tv/classics/strade-bianche/

-Red-   Foto: Strade Bianche