Před poslední velkou klasikou sezony – Okolo Lombardie – se čerstvý mistr světa Michal Kwiatkowski cítil natolik skvěle, že mohl svým týmovým parťákům z Omegy říct: „Dneska jeďte na mě!“ Čtyřiadvacetiletý Polák plánoval předvést na italských silnicích  mezi Comem a Bergamem výkon důstojný světového šampiona. Místo toho dokončil 248 km dlouhý závod na 77. pozici se ztrátou téměř deseti minut na vítězného Dana Martina. Co se stalo? „Dvanáct kilometrů před cílem se mi zakousla křeč do pravé nohy a nemohl jsem vůbec šlapat. Zbytek závodu jsem se soustředil jen na to, abych se nějak dostal do cíle,“ prozradil Kwiatkowski.

Z Kwiatkowského zážitku vyplývá: I mistr světa je jen člověk. „Nejsem si jistý, co bylo příčinou té křeče, ale po šesti a půl hodinách se tohle Kwiatkowski v duhovém dresu.prostě může stát,“ uvažuje Kwiato, jak mu přezdívají. „Od rána jsem si závod užíval. Už na startu lidé vyvolávali moje jméno. Nová zkušenost! Proto jsem chtěl zajet kvalitní výsledek, ale nedá se nic dělat. Poslední závod sezony se mi nevydařil, ale důležité je, že jsem získal titul mistra světa a mohu ten krásný dres nosit až do příštího šampionátu. Teď si však potřebuji odpočinout,“ říká 176 cm vysoký a obvykle 68 kg vážící cyklista.

O sezoně 2015 už samozřejmě přemýšlí, ale zatím pouze v obrysech. Letos vyjel na třítýdenní martyrium Tour de France s velkými ambicemi, ale dlouhý závod byl nad jeho síly. „V úvodní části sezony se mi skvěle dařilo a chtěl jsem se co nejlépe připravit na Tour. Loni jsem však zajel ve Francii lépe než letos. To se v mladém věku může stát. Každý jsme jiný a vyhovují nám odlišné způsoby přípravy. Ještě neznám své tělo tak dobře jako zkušenější závodníci. V příští sezoně možná před Tour vypustím některé závody, abych byl čerstvější,“ přemítá Kwiatkowski.  „V posledních třech letech co závodím za tým OmegaPharma-QuickStep se neustále zlepšuju ve všech typech závodů. Zejména v Ardenských klasikách,“ poukazuje polský cyklista na možné priority roku 2015. Nepochybně bude chtít obhájit duhový dres. Jen nemnohým šampionům se to podařilo. Naposledy Paolo Bettinimu ve Stuttgartu (2007), když předtím triumfoval v Salzburgu (2006). V příští sezoně přibude Evropanům nutnost vyrovnat se s časovým posunem. Světový šampionát pořádá americký Richmond.

-MS-    Foto:OPQS/Tim de Waele