Do stoupání na pověstný Cauberg v závěru Amstel Gold Race vložili nejvíce energie Michael Matthews, Alejandro Valverde a Philippe Gilbert, obhájce prvenství a také vítěz  z let 2010 a 2011. Michal Kwiatkowski si v duhovém dresu mistra světa počínal chytřeji a za vedoucí trojící se postupně posouval zásadně v háku. Ambicióní jezdci jiných týmů ho do špice dotáhli a on pak v závěrečných desítkách metrů zúročil naspořené síly. Konečně vítězství pro Etixx! „Před spurtem se mi podařilo se v háku trochu nadechnout, což bylo po stoupání na Cauberg velmi důležité. Získal jsem zpátky nějakou energii, kterou jsem využil ve sprintu na pásce,“ popsal mistr světa Kwiatkowski rozhodující okamžiky 258 km dlouhé nizozemské klasiky, která se pořádá od sezony 1966. Amstel Gold Race se tedy tradicí nemůže měřit s Monumenty, nicméně patří k nejvýznamnějším jednorázovým závodům jara.

„Moc děkuji celému našemu týmu. Po celý závod jsem mohl šetřit síly a přitom jsem se pořád držel v popředí mezi dvacátou a pětadvacátou Michal Kwiatkowski. pozici. To bylo ideální. Samozřejmě jsem hodně trpěl v těch početných kopcích. Před posledním výjezdem na Cauberg jsem zajel k Giannimu Meersmanovi a řekl mu, že se na to dneska necítím. On mi odpověděl, že v těch čtyřiatřiceti stoupáních se nikdo necítí dobře a že má do toho jít! Tak jsme to zkusil a vyšlo to. Jsem skutečně moc vděčný za to, že mi věřil více než já sám sobě,“ řekl za cílem čtyřiadvacetiletý polský silničář.

Výsledky Amstel Gold Race (258 km – Maastricht – Valkenburg):

1. Michal Kwiatkowski (Pol./Etixx-Quick-Step) 6:31:49, 2. Alejandro Valverde (Šp./Movistar), 3. Michael Matthews (Austr./Orica), 4. Rui Costa (Por./Lampre), 5. Greg Van Avermaet (Bel./BMC), 6. Tony Gallopin (Fr./Lotto), 7. Julian Alaphilippe (Fr./Etixx-QuickStep), 8. Enrico Gasparotto (It./Wanty-Groupe Gobert), 9. Maciej Paterski (Pol./CCC), 10. Philippe Gilbert (Bel./BMC), 14. Kreuziger (Cz./Tinkoff-Saxo) všichni stejný čas, 50. Vakoč (Cz./Etixx-Quick-Step) -52.

WorldTour po 11 z 27 závodů:

1. Porte (Austr./Sky) 303 b.,. 2. Kristoff (Nor./Kaťuša) 237, 3. Degenkolb (Něm./Giant) 232, 4. Kwiatkowski (Pol./Etixx-Quick-Step) 195, 5. Thomas (Brit./Sky) 184, 6. Van Avermaet (Belg./BMC) 178, 7. Quintana (Kol./Movistar) 168, 8. Valverde (Šp./Movistar) 158, 9. Štybar (ČR/Etixx-Quick Step) 152, 10. Terpstra (Niz./Etixx-Quick Step) 140, …71. Kreuziger(ČR/Tinkoff-Saxo) 4.

-Red-      Foto: Etixx-QuickStep/Tim de Waele