Sedm kilometrů před cílem 254,8 km dlouhého závodu Elite na světovém šampionátu silničářů zaútočil Michal Kwiatkowski a nikdo už ho nedostihl. Vítězné gesto si mohl dovolit ještě před cílovou linií. Vteřina náskoku mu k tomu stačila. O stříbro svedl vítěznou bitvu Simon Gerrans s opět bronzovým Alejandrem Valverdem. Pouhých 14 vteřin za mistrem světa a svým týmovým kolegou dojel dvaadvacetiletý Petr Vakoč – jako nejlepší z českého tria a třetí nejúspěšnější ze stáje OmegaPharma-QuickStep. Na Zdeňku Štybarovi se v závěru projevil dlouhý tréninkový výpadek zaviněný zraněním po srpnovém pádu na Eneco Tour a závod dokončil se ztrátou sedmi minut. Také Jan Bárta těžký závod dokončil – 15 minut za vítězem. Klasifikováno bylo 95 závodníků – 109 nedokončilo a mezi nimi například Chris Froome, Tony Martin nebo Tejay van Garderen.

„V závodě do 23 let jsem si všiml, že je možné udržet náskok z vrcholu posledního stoupání až do cíle. Nejsem tak dobrý spurtér jako Simon Kwiatkowski.Gerrans nebo Alejandro Valverde, musel jsem se pokusit o sólovou jízdu, i když to bylo hodně riskantní,“ řekl za cílem čtyřiadvacetiletý Michal Kwiatkowski. „Celý polský tým odvedl skvělou práci. Už včera a znovu dnes ráno před startem jsem jim říkal, že se cítím velmi dobře. Jejich úsilí se mi podařilo zúročit a je to velké vítězství pro celou naši cyklistiku,“ pokračoval v emocích první polský mistr světa kategorie Elite. Jeho prvenství je významné také pro jeho stáj OmegaPharma-QuickStep, která předtím slavila titul „jen“ s Tomem Boonenem v roce 2005 a v letech 2006 a 2007 s Paolem Bettinim. „Michal v našem týmu vyrostl. Vždycky jsme věřili v jeho schopnosti. Poprvé jsem ho potkal v roce 2008 a okamžitě na mě zapůsobil svým charakterem a talentem. Dnes ukázal nejen svou sílu, ale závodní inteligenci,“ radoval se Patrick Lefevere – šéf stáje OPQS.

Určitě to byl nejtěžší závod, jaký jsem zatím absolvoval,“ napsal na svém webu Petr Vakoč. „Srovnatelný možná ještě se závody na Mallorce na začátku roku, kdy jsem jednou jel celou etapu v úniku a pak ještě spurtoval o místo. Tehdy i dnes se mi po dojetí motala hlava, nevěděl jsem skoro o sobě a nohy mě šíleně pálily. Ale myslím, že právě v takovýchto závodech bych mohl být do budoucna dobrý,“ věří (a nejen on) Petr Vakoč. Taktika tříčlenného českého týmu byla vcelku jendoduchá – „Chtěli jsme zůstat co nejblíž u sebe a pomáhat si držet pozice vepředu. To nám šlo dobře, ale tak v poslední čtvrtině závodu už jsme každý jeli jen to, na co jsme měli. A Zdeněk pak odpadl asi dvě kola do cíle,“ zaregistroval Petr, který se nelekl délky závodu. „Uteklo to strašně rychle na to, že jsme jeli 250 kilometrů. V podstatě se jelo tempo celou dobu. Chvíli jsem myslel, že bych zkusil odskočit s nějakou skupinkou, ale to nevyšlo. Když jsme sjeli první únik, začalo se jet čím dál rychlejší tempo, takže se to pak už začalo cedit. Snažil jsem se zůstat vepředu, jak to šlo, ale v závěru to už bylo těžké. Buď se jelo rychle z úzkých a technických sjezdů nebo tempo do kopce i po rovině. Moc jsem se už nemohl dostat dopředu. Nejtěžší byl pochopitelně poslední okruh, kdy už jsem cítil, že mi dochází. První kopec jsem nějak vyspurtoval, takže jsem tam ještě visel a v tom druhém jsem ze sebe vydal všechno, co šlo, ale už jsem si tu skupinu nedocvakl. Pak jsme se střídali s Viscontim a já ještě sprintoval o co nejlepší umístění na pásce,“ popsal Petr Vakoč průběh závodu, ze kterého si odnesl skalp například Petera Sagana a Vincenza Nibaliho, kteří dojeli do cíle až za ním.

Nový mistr světa Kwiatkowski je překvapením, medaile Gerranse a Valverdeho se čekaly...Velké šance na vítězství se dávaly před závodem Simonu Gerransovi, který nedávno potvrdil skvělou formu dvěma prvenstvími v kanadských jednorázovkách, kde vysokou výkonnost předvedl i jeho tým. Gerrans po celý mistrovský závod „nešlápl“ a nakonec si dospurtoval pro druhé místo. „Chtělo se mi brečet,“ vyhrkl v první chvíli, ale posléze přiznal: „Prohrál jsem se silným závodníkem, který osvědčil lepší taktiku.“

Umístění závodníků z pohledu týmu OPQS: 1. Michal Kwiatkowski, 27. Rigoberto Uran  +7, 29. Petr Vakoč +14, 48. Jan Bakelants +1:05, 49. Tom Boonen +1:05, 57. Wout Poels +2:19, 58. Michal Golas +2:31, 83. Zdeněk Štybar +7:01, Martin Velits a Tony Martin nedokončili.

-Red-     Foto:OPQS/Tim de Waele