Šampionát silničářů, který se opět pořádá jako společné Česko-Slovenské mistrovství,  zahájí zítra časovka na 40 km ve Slavkově nedaleko Brna. S denním předstihem absolvovali tuto disciplínu polští cyklisté – mistrem své země v časovce se stal Michal Kwiatkowski – týmový kolega Zdeňka Štybara ze stáje OmegaPharma-QuickStep. Kwiatkowski prolétl trať dlouhou 40 km za 48:33 a dosáhl průměrnou rychlost 49,384 km/h. „Jeho vítězství i výkon mě nepřekvapují. Kwiato je vynikající časovkář – svými výkony se občas přiblíží i Tony Martinovi. Navíc má před Tour de France naladěnou formu. Na rozdíl ode mě,“ hodnotí svého polského kolegu Zdeněk Štybar, který má rovněž k dispozici časovkářský speciál  do detailu vyladěný firmou Specialized v kalifornském aerodynaickém tunelu.

„Do mistrovské časovky jdu s realistickými ambicemi. Bártič jezdí časovky o dost líp než já, ale na technické a náročné trati s docela velkým Zdeněk Štybar. převýšením se pokusím zajet dobrý výkon. Rád bych skončil do třetího místa,“ říká rodák z Plané u Mariánských lázní. V časovce si chce otestovat současnou formu. „Po klasikářském jaru jsem dlouho nezávodil. Před etapovým závodem Okolo Kalifornie jsem dal přednost tréninku na Mallorce. Docela často jsem jezdil úseky za motorkou, kterou většinou řídila přítelkyně. Naučil jsem ji stroj ovládat natolik zručně, že už jejím schopnostem plně důvěřuju,“ usmívá se Zdeněk. „Po delším pobytu na Malloce jsem poprvé závodil na Dauphiné a formu jsem na současné období cíleně neladil. Nebyl důvod, v červenci nejedu žádné závody. Necítím se špatně, ale na jaře jsem měl formu určitě vyšší,“ pokračuje několikanásobný mistr světa v cyklokrosu. 

Zdeňku Štybarovi stále ještě chybí zlatá medaile z českého šampionátu silničářů. V neděli se ji pokusí získat v závodě s hromadným startem. K dispozci bude mít týmové kolegy z Omegy – Petra Vakoče a Martina Velitse, jenž se pokusí získat co nejlepší umístění v rámci mistrovství Slovenska, jehož jasným favoritem je ovšem Peter Sagan. Do podpůrného týmu může Zdeněk počítat také s dvojicí Etixxu – Karel Hník i Jan Hirt jsou podle Petra Kováče – šéfa stáje Etixx-iHned – týmoví hráči cíleně vychovávaní k podpoře zkušenějších lídrů. Etixx-iHned je se stájí OmegaPharma-QuickStep propojený natolik pevně, že si jinou než spolupracující variantu nelze představit. „Časovku pojedu úplně naplno, ale v neděli budu připravený Zdeňkovi pomoci získat nějaký pěkný výsledek,“ říká Petr Vakoč, který se po přestupu z Etixxu úspěšně zabydlel v „dospělé“ stáji OmegaPharma-QuickStep. „Samozřejmě sledujeme výkonnost svých někdejších závodníků. Petr o svých schopnostech už letos přesvědčil. Třeba v závodě Okolo Turecka byla jeho pomoc lídrům stáje hodně ceněná,“ všímá si Kováč. Jeho tip pro zítřejší časovku? „Netroufám si tipovat, ale podle výkonnosti by se měli na třech nejvyšších místech objevit Bárta, König a Štybar.“

MR 2014. Zatímco Poláci zahájili své mistrovství o den dříve než naši cyklisté a za šampionem Kwiatkowskim se na 2. místo prosadil Maciej Bodnar (+27´´) a 3. příčku obsadil Mateusz Taciak (+2:01), český šampionát zahájí zítra dopoledne časovky juniorů, juniorek a žen – na 20kilometrovém okruhu. Odpoledne – od 16:30 vyjedou na 2 okruhy – 40 km muži Elite a U23. Zdeněk Štybar startuje v 18:41. Titul obhajuje Jan Bárta, druhý skončil v loňském roce dráhař Vojtěch Hačecký z pražské Dukly a třetí Tomáš Okrouhlický ze Sparty.

-MS-   Foto: OPQS/Tim de Waele