Dvojnásobný světový šampion Peter Sagan zase jednou ukázal, že radost s cyklistky nemusí být nutně spojená jen s vítězstvím. V prvním Monumentu sezony – 291 km dlouhé klasice z Milána do San Rema – dosprintoval na via Roma o centimetry druhý za Michalem Kwiatkowskim. Polský mistr světa z roku 2014 nebyl na trati nejsilnější, ale takticky nejvyzrálejší a proto slavil prvenství. Tomuto typu taktiky se mezi cyklisty říká: vypočítavost. V hovorové řeči však ještě poněkud jadrněji. Peter Sagan se stal obětí této taktiky. Byl to on, kdo v závěru nejdelší klasiky sezony ukázal nejvíce síly. Mnoho jiných závodníků by v takové situaci poukázalo na Kwiatkowského taktiku „schovávané za bukem“. Vždyť se v rozhodujících chvílích závodu prakticky jen vezl v háku. Sagan však po závodě zůstal nad věcí a soupeři s úsměvem pogratuloval se slovy: „Důležitější než vítězství byla show, kterou jsme předvedli.“

Měl pravdu, spurt to byl parádní a rozdíl mezi vítězem a druhým v cíli jeden z nejtěsnějších v historii závodu pořádaného od roku 1907. Sagan versus Kwiatkowski ve spurtu na via Roma. Sagan přitom velice toužil vyhrát právě tento závod. Milano – San Remo patří mezi pět nejprestižnějších cyklistickýcm Monumentů – tedy klasických jednorázových závodů s tradicí delší než 100 roků. Druhé místo už v San Remu jednou zažil – v roce 2013 za Geraldem Ciolkem. V letech 2012 a 2015 skončil čtvrtý. Sagan je v dresu týmu Bora-Hansgrohe v životní formě a soupeřům se letos zdá neporazitelný. Právě v této sezoně by se měl definitivně zapsat do historie cyklistiky. Do nastávajících klasických závodů v Belgii vyjede jako velký favorit. Začínají ho přirovnávat ke „Kanibalovi“ – Eddy Merckxovi. Jenže Sagan opakovaně ukazuje, že povahou žádný „kanibal“ není. Vyhraju? Fajn! Nevyhraju? A co, užili jsme si! Ve své kariéře absolvoval 558 závodů, z nichž 92 vyhrál. Pódiových umístění však má ve sbírce 204! Z toho 78 druhých míst. Pokud by polovinu z těch druhých míst proměnil na první, stal by se Eddy Merckxem současnosti. Jenže Sagan naštěstí není „kanibalem“, který požírá své soupeře. Cyklistiku si především užívá a to je v drsném světě profesionální cyklistiky úlevný okamžik. Proto ho „fans“ cyklistiky mají rádi. Mimochodem – Peter si to jistě velmi dobře uvědomuje a také to, že jeho sympatický přístup ke sportu zvyšuje jeho popularitu i cenu jako „obchodní značky“.

Michal Kwiatkowski za cílem v San Remu.Michal Kwiatkowski zvítězil už podruhé v této sezoně, když po Strade Bianche ukořistil i Monument Milano-San Remo. Navzdory tomu se nezdá, že by kdy byl schopný stát se tak úspěšnou „obchodní značkou“ jako Peter Sagan. Přesto stojí za to připomenout si Kwiatkowského recept, jak porazit Sagana: „V souboji s Peterem mám proti jiným cyklistům asi výhodu. Známe se navzájem velmi dobře už z juniorské kategorie. Polovina pelotonu si myslí, že je Sagan z jiné planety. Já si myslím, že je porazitelný. Už v minulé sezoně jsem pochopil, že v současné době není možné vyhrát profesionální závod samostatným únikem. Je to však možné, když se pověsíte za Sagana,“ řekl Kwiatkowski v San Remu upřímně. Již v neděli 2. dubna se dozvíme, jestli Kwiatkowski, nebo někdo jiný, dokáže tento recept znovu v praxi zopakovat. Blíží se druhý Monument sezony – slavné Ronde van Vlaanderen. Sagan obhajuje prvenství. Loni mu při stém ročníku „neuvisel“ ani Fabian Cancellara. „Slovenský zbojník“ překazil „Spartakovi“ rekordní zápis do historie.

 Text: Manfred Strnad      Foto: Bettini