Současný šéf světové cyklistiky Brian Cookson nedávno prohlásil, že za určitých okolností je možné přehodnotit doživotní zákaz závodní činnosti Lance Armstronga. Těmi okolnostmi je míněna spolupráce s orgány vyšetřujícími organizovaný doping v cyklistice minulých let. UCI zřídila počátkem roku nezávislou komisi CIRC (Cycling Independent Reform Commision), která má za úkol objasnit nedávnou cyklistickou historii let 1998 – 2013. Právě do tohoto období spadá stěžejní etapa závodní kariéry Lance Armstronga, kterému bylo odebráno všech sedm prvenství v Tour de France (1999 – 2005). Komise CIRC oznámila, že podstatná část její práce směřuje k vyšetření prohřešků někdejšího vedení UCI. Lance Armstrong v listopadu prohlásil, že bývalý president UCI Hein Verbruggen jeho doping vědomě kryl. Verbruggen nařčení popřel.

Lance Armstrong i Floyd Landis o své tituly z Tour přišli. „Vyšetřování není zaměřeno proti jednotlivým jezdcům, jeho cílem je objasnit mechanismy dopingových praktik týmů a odhalit jejich struktury,“ praví se v prohlášení CIRC. Ke svědectví mají být povoláni nejen závodníci, ale také veškerý personál týmů podezřelých z dopingu. Bez ohledu na výsledky vyšetřování nebudou jezdcům odebrány finanční odměny, které v závodech získali! Vyšetřování má být vedeno v důvěrné, nikoli cirkusové bulvární atmosféře, anoncuje CIRC. „Výsledky nám pomohou lépe pochopit nedávnou historii našeho sportu a vrátit mu důvěryhodnost před širokou veřejností,“ říká Cookson. Nový šéf UCI se nedávno vyjádřil v tom smyslu, že chápe touhu Armstronga znovu se postavit na start závodního triatlonu, byť třeba jen v rámci své věkové kategorie.

Spatřit Lance Armstronga opět závodit si přeje velké množství fanoušků cyklistiky i triatlonu a možná se jejich přání vyplní bez ohledu na oficiální sportovní instituce. Vyslyšel je legendární australský triatlet Chris McCormack. Čtyřicetiletý vítěz havajského Ironmana z let 2007 a 2010 vyzval koncem roku Armstronga k souboji jeden na jednoho na vzdálenosti klasického Ironmana – tedy 3,8 km plavání, 180 km na kole a 42,195 km běhu. „Chceš si se mnou zazávodit. Jsi připravený, kámo? Přece k tomu nepotřebujeme žádné ceremoniály a nikoho okolo. Stačí, když na trať vyrazíme sami dva, staří mazáci,“ vzkázal veřejně McCormack do Texasu, kde Armstrong žije. „Lance udělal v minulosti některé strašné věci, ale také spoustu úžasných. Je pořád velkou osobností a rád bych s ním změřil v dlouhém triatlonu síly,“ vysvětlil McCormack svou motivaci. „Zavolej, můžeme se o tom nápadu pobavit,“ odpověděl Armstrong.

CIRC vede Dick Marty, švýcarský politik a někdejší státní zástupce. Ve vedení komise je také antidopingový specialista a soudce arbitráže CAS Ulrich Haas a bývalý australský důstojník Peter Nicholson. Největším odborníkem z této trojice je Haas, který vedl odvolání Alberta Contadora proti trestu za nález clenbuterolu a neúspěšné odvolání Ricarda Ricca proti dvanáctiletému zákazu činnosti.

 -Red-   Foto: archív