Podruhé za sebou triumfoval Mikel Landa v horské etapě Gira vedoucí přes obávané Mortirolo, když v jejím závěru během dvou kilometrů najel na „růžového“ Alberta Contadora bezmála čtyřicet vteřin. Akceleroval jako na motorce! Contadora s Kruijswijkem odsoudil do role statistů. Ve 174 km dlouhé etapě z Pinzola do Apriky ztratil dosud průběžně druhý Fabio Aru postavení lídra své stáje a klesl na třetí příčku za Mikela Landu. Leopold König se těžkým profilem etapy pral statečně, ale dojel devátý se ztrátou 3:19 minuty na vítěze. V průběžném pořadí je nyní šestý, když ho přeskočil Jurij Trofimov. „Musí se pokačovat a bojovat dál. Rád bych si vybojoval zpátky Top 5,“ řekl v cíli König.

Klíčový moment etapy představoval defekt Alberta Contadora sedmdesát kilometrů před cílem. Cyklisté už za sebou měli výjezd na Passo del Alberto Contador. Tonale (1883 m n.m.), ale ještě je čekal výjezd na Mortirolo (1854 m n.m.) a závěrečné stoupání do Apriky (1173 m n.m.). Jezdci Astany se zachovali podle očekávání – za pomocí Kaťuše „za to vzali“ a snažili se situace maximálně využít. Defekt ovšem později postihl i Fabia Arua, který vzniklou situaci nedokázal zvládnout tak úspěšně jako předtím Contador. „Když jsem uviděl závodníky Astany a Kaťuše na čele, věděl jsem, že se situace komplikuje. Bylo mi jasné, že musím vyjet Mortirolo svým vlastním tempem jako by to byla časovka a nesmím si dovolit ani na okamžik ztratit nervy,“ popsal těžké chvíle etapy Alberto Contador.

Osamocený lídr Gira. „Jeli jsme ostré tempo, abychom Contadora co nejvíce unavili, než nás znovu dojede. Viděli jsme, že má problém a snažili jsme se toho využít. Věřím, že jsme mu připravili bolestivé chvíle, když nás doháněl,“ gentlemansky přiznal Landa. V cíli se pak Contador nechtěl pouštět do polemiky o férovosti takového počínání soupeřů. Možná si vzpomněl na spadlý řetěz Andyho Schlecka před časem při Tour de France. Lars Michaelsen, sportovní ředitel stáje Tinkoff-Saxo však má v této věci jasno: „Nemyslím si, že je čestné útočit ve chvíli, kdy má závodník v dresu lídra problém. Když s ním chtějí bojovat, mají to dělat sportovním způsobem. Na rovném úseku, devět kilometrů před začátkem stoupání na Mortirolo jeli – full, full, full tempo! A to podle mě není normální.“

Těžké chvíle prožil na trati 16. etapy také Leopold König.„Podle očekávání to byla bláznivá etapa s těžkými kopci a navíc i deštěm. JeštěLeopold König. bláznivější než se předpokládalo ji udělal defekt Contadora před Mortirolem. Jel jsem svoje vlastní tempo. Pokud bych ho přepálil, doplatil bych na to později. Chci si zpátky vybovat Top 5. Samozřejmě teď postrádám ty dvě minuty, které jsem ztratil při pádu v Jesolu. Je však třeba pokračovat a dál bojovat,“ řekl vyčerpaný König za cílem.

Z výsledků 16. etapy přes Mortirolo: 1. Mikel  Landa (Šp./Astana) 5:02:51, 2. Steven Kruijswijk (Niz./LottoNL), 3. Alberto Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) oba +38, 4. Jurij Trofimov (Rus./Kaťuša), 5. Andrey Amador (Kost./Movistar) oba +2:03, 6. Ryder Hesjedal (Kan./Cannondale) +2:10, 7. Fabio Aru (It./Astana) +2:51, 8. Damiano Caruso (It./BMC) +3:16, 9. Leopold König (ČR/Sky), 10. Carlos Betancur (Kol./AG2R) oba +3:19, …59. Roman Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) +27:50, 137. Petr Vakoč (ČR/Etixx-QuickStep) +38:16.

Průběžné pořadí: 1. Alberto Contador 65:04:59, 2. Mikel Landa +4:02, 3. Fabio Aru +4:52, 4. Andrey  Amador +5:48, 5. Jurij Trofimov +8:27, 6. Leopold König +:21, 7. Damiano Caruso +9:52, 8. Steven Kruijswijk +11:40, 9. Alexandre Geniez (Fr./FDJ) +12:48, 10. Ryder Hesjedal +12:49, …21. Roman Kreuziger +37:47, 117. Petr Vakoč +3:17:02.

-Red-   Foto: Tinkoff Sport