Vedoucí postavení v Tour de France a k němu navíc druhá pozice jako bonus – co víc si může Dave Brailsford přát!? Tým Sky působí navenek klidným – až téměř idylickým dojmem. Po dvou týdnech závodu – ve volném dni stráveném v historické pevnosti Carcassone – uspořádal tým Sky tiskovou konferenci, na které Chris Froome prohlásil: „Budu šťastný, když tuhle Tour vyhraje někdo z našeho týmu.“ Mnozí si myslí, že tím myslel především sám sebe. Patří mezi ně i Mikel Landa – ještě loni Froomův domestik číslo 1. „Do této chvíle jsme byli svědky příměří mezi Thomasem a Froomem. Je však jasné, že oba mají vysoké ambice. Dříve nebo později se jejich ega projeví navenek,“ myslí si Landa.

Je obdivuhodné, s jakým klidem (Angličana) čelí tým Sky nevoli diváků, kteří bučením dávají najevo své výrazné antipatie k britskému týmu. Geraint Thomas situaci komentuje lakonicky: „Je lepší, když závod vyhrajeme a přitom na nás bučí, než kdyby nám tleskali a závod jsme prohráli.“ Pověstný olej do ohně přilil Dave Brailsford, když prohlásil, že chování fanoušků je záležitost specifické francouzské kultury. „Je zajímavé, že Chris neměl nejmenší problém při Giru v Itálii. Setkal se tam s velmi přátelským prostředím. Také diváci ve Španělsku jsou fantastičtí. Zdá se, že je to specificky francouzská věc. Vypadá to, že problém je kulturní povahy. Jsem si jistý, že by se jim nelíbilo, kdyby někdo plival na jejich fotbalový tým při šampionátu v Rusku. Ale plivat tady na nás, to je O.K!“ Člověk by musel být hluchý a slepý, aby nepochopil, že má Brailsford pravdu. Nicméně jeho vyjádření, byť pravdivé, týmu Sky neprospívá. Podobný problém potkal svého času i Lance Armstonga, který své evropské tréninkové centrum raději přemístil z Francie do Španělska, i když samozřejmě nelze srovnávat „Froomův salbutamol“ s Armstrongovými „koktejly“… Podstata je však stejná – francouzský nacionalismus…

Jisté je, že Francie pořádá největší cyklistický podnik světa, na kterém chce každý tým startovat a představit se pokud možno excelentními výsledky. Je otázka, nakolik marketingově cenné bude „poplivané vítězství“, pokud ho některý z jezdců týmu Sky skutečně nakonec dobude. Pravděpodobnost je velká. Porazit Sky v závěrečných pyrenejských etapách se zdá téměř nemožné a časovka na 31 km k tomu zřejmě stačit nebude. „Chceme získat ostatní týmy ke spolupráci, je potřeba tým Sky izolovat,“ řekl o volném dni Alejandro Valverde. „V top desítce jsou i další cyklisté, jako Roglič a Dumoulin, kteří mají stejný zájem jako my. Měli by nám pomoci způsobit týmu Sky nějakou ztrátu,“ dodává Landa, jehož výkonnost po odchodu ze Sky spíše (mírně) poklesla, než aby se vzepjala k výšinám umožňujícím reálně uvažovat o žlutém trikotu na Tour de France.

Manfred Strnad            Foto: Bettini Photo/Movistar Team