Belgická formace Etixx-QuickStep zkouší výrazný sprinterský talent Fernanda Gaviria.  Dvacetiletý Kolumbijec už letos dvakrát porazil Marka Cavendishe – minulý měsíc v rámci etapového závodu Tour de San Luis. V nadcházejícím týdnu absolvuje testy v Bakala Academy. Lednové a únorové výsledky není dobré přeceňovat, dobře ví Patrick Lefevere – manažer Etixxu. Přesto se hodí k vytváření tlaku na závodníky, kterým končí smlouva a v průběhu sezony se začne vyjednávat o nové. Přesně v takové situaci je Mark Cavendish – největší spurtérská hvězda svého týmu v uplynulých dvou letech. Loni se zranil v první etapě Tour de France. Poprvé od roku 2007 nevyhrál v nejsledovanějším závodě planety ani jednu etapu.  Patrick Lefevere bez obalu říká: „Mark je velmi populární závodník, ale pokud letos prohraje pětkrát za sebou s Kittelem, budeme si muset promluvit.“

Ve hře je prodloužení smlouvy, která Manxmanovi končí na konci letošního roku. „Mark je velká hvězda. Když ale nevyhráváte, vaše hvězda začne uvadat. Jsme profesionálové. Mark je profesionál. Já jsem profesionál. V únoru je ovšem brzy na předčasné závěry,“ řekl Lefevere serveru CyclingNews.

Přestože Gaviria v Argentině Cavendishe dvakrát porazil, nedá se v případě rodáka z ostrova Man  mluvit o neúspěšném vstupu do sezony. Cavendish se Štybarem.Na prahu třícítky (21. května) proměnil ve vítězství některé spurty v Dubai Tour, v závodě Clásica de Almeria a rovněž v argentinské Tour de San Luis. „Letos už vyhrál dost závodů, ale sezona doopravdy začne až při Tirreno-Adriatico, Milan-Sanremo a Gent-Wevelgem,“ připomíná Lefereve, který nepokrytě vytváří na Cavendishe tlak. „V lednu a únoru se nikdy se závodníky o budoucnosti nebavím. Každý má Marka rád a on má rád náš tým. Všechno je ale o penězích a o vítězství,“ připomíná Lefevere.

Podobně jako jiní spurtéři hodlá Mark Cavendish bojovat v příštím roce o medaile na olympijských hrách v Riu. Patří mezi ně i mladý Fernando Gaviria. Sladit silniční program s dráhovým nebude lehké. Olympiáda se v roce 2016 koná od 5. do 21. srpna. Levere přitom zdůrazňuje: „Tour de France je pro nás velmi důležitá!“ Přesto je nepravděpodobné, že by se Lefevere skutečně chtěl Cavendishe vzdát. Jeho rychlostní potenciál je stále obrovský a mladý závodník by ho již v příštím roce sotva dokázal plnohodnotně nahradit. Přestože je Gaviria mimořádný talent, který včera potvrdil prvenstvím v omniu na světovém šampionátu v Paříži.  Odchod Cavendishe po této sezoně z Etixxu se nezdá pravděpodobný, ale sladění silničního a dráhového programu v olympijském roce by se mu nejspíš podařilo lépe v jeho „mateřském“ týmu Sky. Pomalu se začíná spekulovat o jeho možném návratu. 

-Red-    Foto: Etixx-QuickStep/Tim de Waele