Sedmé místo Leo Königa na letošní Tour de France přesně koresponduje s jeho sedmým místem v anketě Sportovec roku 2014. K rozhovoru jsme se sešli krátce před vyhlášením v hotelu Hilton. Z Mallorky opálený Leo hýřil dobrou náladou – úvodní soustředění s novým týmem si evidentně užil. Dave Brailsford dal nedávno veřejně najevo, jak je s posilami ve své stáji spokojený. Není pochyb o tom, že Leo König patří mezi ty klíčové. V závěru roku registruje výkonnost, jakou v prosinci dříve nepociťoval. Sedmadvacetiletý rodák z Moravské Třebové se může oprávněně těšit na sezonu 2015 s potenciálem zviditelnit prostřednictvím svých výsledků celou českou silniční cyklistiku.

Máte za sebou úvodní tréninkový kemp týmu Sky na Mallorce. Jaký byl?

Každý trénink jsme absolvovali na dvě skupiny – klasikářská a ti, co pojedou Tour Down Under měli trochu tvrdší a intenzívnější program. V podstatě jsme se v průběhu tréninků promíchávali. Některé byly společné,  nebo jsme se na konci tréninku sešli a jeli jsme nějakou týmovou časovku nebo kolotoč. Byli tam zařazené prvky, aby se celý tým spojil a lidi se navzájem poznali.

S kým jste bydlel na pokoji?

První polovinu s Gerraintem Thomasem. V tu dobu byl vyhlášený jako nejlepší sportovec Walesu. Hecoval mě, jestli prý nebudu u nás taky. Musel jsem mu odpovědět, že u nás je v rámci celého sportu větší konkurence než u nich a hlavně moc dobrých holek (směje se). Říkal jsem mu, že jsem nominovaný do desítky a že je i ta desítka velkým úspěchem. Trochu jsme se poštipovali… Další část soustředění jsem bydlel se Španělem Davidem Lopezem.

Jak to dnes dopadne (rozhovor vznikal dvě hodiny před vyhlášením ankety Sportovec roku)?

Tipoval jsem jednu ze dvou olympijských vítězek.

A sebe?

Roman byl loni šestý v neolympijském roce, což znamená, že Tour se obecně i u nás už docela cení. Letos je olympijský rok a je to tady opravdu nabitý. Řekl bych, že budu… osm, devět, nebo deset (směje se).

Zaznamenal jste při soustředění na Mallorce výraznější rozdíly v systému přípravy ve srovnání s působením ve stáji NetApp?

Jsou tam pro mě nějaké nové věci. Na to že je prosinec, jsme trénovali relativně intenzívně. Nebyly to sice vyloženě brutální intenzity, jako že by se třeba řeklo pojedeme 5 x 8 minut, ale něco na ten způsob jsme už takhle dělali. Taky zrychlování, sprinty a podobně – hodně týmových drilů –  týmové časovky i závod jsme stihli.

Jak to dopadlo?

Klasicky – dojel jsem poslední (směje se). To jsem byl ale i v NetAppu. Dojelo to jako korálky. Soustředění bylo pestré. Líbilo se mi.

Kolik trenérů se stará o závodníky Teamu Sky a je šéftrenér Tim Kerrison i vaším osobním koučem?

Mančaft má k dispozici celkem čtyři trenéry a patřím do jeho skupiny. 

Promítá se jeho plavecká minulost do trenérské praxe?

Promítá, před týdnem jsem se o tom s ním bavil. Zeptal se mě například – slyšel jsi o reverzní periodizaci tréninku ve spojení se mnou? Ano? Je to všechno nesmysl napsaný v novinách (směje se). Ale pravda je, že si to novináři nevycucali z prstu. Něco pravdy na tom je – zařadil prvky, které nejsou v cyklistice úplně běžné. Je to samozřejmě tradiční sport s tradičním modelem najíždění kilometrů. Po nich zpravidla přijdou na řadu postupné intervaly směrem k závodům. On systém trošku změnil – a to je to, co si zřejmě přinesl z plavání. Mělo by to přinést dřívější drive, abych byl připravený i na brzké závody. Ne úplně v lednu, ale v únoru a březnu už třeba ano.

Dá se v cyklistice vymyslet něco úplně nového?

Myslím si, že se dá vymyslet něco nového úplně ve všech oblastech života. Samozřejmě i v cyklistice. To právě dělá tým Sky výjimečný. Dave Brailsford přemýšlí o tom, jak  bude cyklistika vypadat za pět let. To bude vždycky výhoda týmu Sky. Věci, které se v cyklistice stanou běžné za pět let, oni zařadí o tři roky dřív. Ostatní nás budou napodobovat, tak jako teď například Tinkoff-Saxo.

Co se dá z těch poznatků nyní poradit českým cyklistům?

Je možné to rozdělit na tři oblasti. První je trénink – nebát se vyzkoušet nové věci a nedržet se jen zajetých kolejí – příprava se dá vymyslet i jinak než jenom najíždět, najíždět, najíždět. Další věc souvisí s psychologií – aby závoďáci začali pracovat na tom, že můžou dosáhnout čehokoli, co si vytýčí, když za tím půjdou a budou na tom pracovat. Nejen fyzicky, ale i mentálně. Třetí věc se týká toho, že se trénink neodehrává jenom na kole. Tělu je třeba se věnovat i mimo kolo – například posilováním a samozřejmě regenerací.

V rámci přípravy se u nás v zimě tradičně běhá na lyžích (loni i letos – sníh…?). Jak k tomu přistupují Britové?

Oni dost posilují a hodně chodí po horách, na běžky nemají kam. Současná příprava je daná i tím, že polovina týmu závodí už v lednu. Na ostatní doplňkové sporty tedy není moc času.

Dave Brailsford oznámil, že Porte pojede na sebe Giro a Froome samozřejmě Tour. Co to pro vás znamená? Pomáhat oběma? 

Bylo jasné, že Froome i Porte pojedou každý na sebe jednu Grand Tour. To bylo dané. Jenže na každou GT musejí být dnes dva lídři, protože se může stát cokoli a jeden lídr je pro tým riziko. Nejlepší by bylo mít hned tři lídry! Jednu Grand Tour bych měl jet na sebe. Připadá v úvahu varianta, že na Giru pojedeme s Portem jako dva lídři a každý budeme mít k dispozici svoji podpůrnou sestavu.

Závodní kalendář pro vás začne…

Na Mallorce a pak v Ománu.

Potom Tirreno-Adriatico, nebo Paříž-Nice?

Ještě to nemůžu říct i když program už znám. Tým ho ještě oficiálně neoznámil a nemáme takové informace předčasně pouštět do médií.

Další část rozhovoru s Leo Königem si můžete přečíst ve čtvrtek 25. prosince.

Manfred Strnad     Foto: Pavel Myška